3/4 Polaków: lustracja księży jest konieczna
Duchowni, którzy donosili powinni ustąpić -
uważa 3/4 Polaków. Niewiele mniej jest przekonanych, że
duchowni, którzy świadomie i dobrowolnie współpracowali z SB,
powinni ustąpić z ważnych stanowisk w Kościele - pisze
"Rzeczpospolita".
Badanie GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej" wykonane zostało już po ukazaniu się znanej książki księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego "Księża wobec bezpieki", która wywołała nową falę dyskusji o lustracji w polskim Kościele. O tej publikacji słyszało niemal 68 procent badanych osób.
Z sondażu "Rzeczpospolitej" wynika, że tylko 10% Polaków jest przeciwnych tzw. lustracji duchownych, natomiast aż 78% uważa, że powinna być ona przeprowadzona. Niemal 70% jest zdania, że duchowni, którym udowodniono dobrowolną i świadomą współpracę z SB, powinni ustąpić z ważnych stanowisk w Kościele. Tylko co piąta osoba jest temu przeciwna.
Badani przekonani do potrzeby lustracji duchownych różnią się w ocenie, kto powinien tego dokonać. Najczęściej (33%) wskazują, że lustrować powinny specjalne wewnątrzkościelne komisje, - tak właśnie w tej chwili się to odbywa. Jedna czwarta wskazuje na instytucje świeckie, np. IPN, dla 20% nie jest istotne, jaka instytucja dokona lustracji, 12% zaś nie ma w tej kwestii zdania.
Przeciwni jakiejkolwiek lustracji duchownych są głównie osoby starsze, z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym, o niskich dochodach, które w wyborach do Sejmu głosują na LPR i Samoobronę. Ujawnianie znanych duchownych, którzy współpracowali z SB, powoduje sytuacje kryzysowe w Kościele. Jak Kościół sobie z nimi radzi? Niestety, w ocenie 57% badanych nie radzi sobie w ogóle. 28% jest innego zdania - uważa, że robi to dobrze.
Badanie na zlecenie "Rz" wykonała pracownia GfK Polonia 9-11 marca na reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski.