Polityka28. rocznica wyborów czerwcowych. IPN świętować nie zamierza, wskazuje na inne wydarzenie

28. rocznica wyborów czerwcowych. IPN świętować nie zamierza, wskazuje na inne wydarzenie

4 czerwca 1989 roku w Polsce odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory po II wojnie światowej. W najbliższą niedzielę przypada 28. rocznica tego wydarzenia. Ale Instytut Pamięci Narodowej świętować nie zamierza.

28. rocznica wyborów czerwcowych. IPN świętować nie zamierza, wskazuje na inne wydarzenie
Źródło zdjęć: © PAP | PAP

- Po 28 latach wolnej Polski, zajmujemy się usuwaniem z przestrzeni publicznej symboli systemów totalitarnych, to jest wielkie zaniechanie mojego pokolenia i wy to macie zmienić - powiedział prezes IPN do uczniów z okazji Międzynarodowego Dniu Dziecka w Sejmie.

IPN: to nie jest okrągła rocznica, ale za to 4 czerwca 1992 roku to była ważna data

Wcześniej w rozmowie z TOK FM Jarosław Szarek wyjaśnił, że Instytut Pamięci Narodowej nie planuje żadnych obchodów 28. rocznicy wyborów czerwcowych. Jak wyjaśnił, "to nie jest okrągła rocznica". I wskazał zupełnie inne wydarzenie, do którego doszło 4 czerwca 1992 roku, o którym warto pamiętać.

- 4 czerwca nie przypada w okrągłą rocznicę, więc tej daty specjalnie nie przypominamy. Ale pamiętajmy, że 4 czerwca 1992 roku to obalenie rządu Jana Olszewskiego, który podjął się na wiele lat przed powołaniem Instytutu Pamięci Narodowej trudnego zadania rozliczenia się z agenturą komunistyczną - mówi w rozmowie z TOK FM.

Trzej byli prezydenci: pokażmy jak ważna jest dla nas wolność

Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa zaapelowali we wspólnym liście o uczczenie rocznicy wyborów 4 czerwca.

Podkreślili, że to data szczególna w dziejach Polski. To wtedy - jak przypomnieli - Polacy wzięli udział w wolnych wyborach do Senatu i częściowo wolnych wyborach do Sejmu, decydując o demokratycznej perspektywie naszego kraju.

"Ówczesne zwycięstwo wyborcze Solidarności otworzyło drogę Polakom i innym narodom Europy Środkowej i Wschodniej ku pełnej wolności i suwerenności, ku demokratycznym wolnościom obywateli" - zaznaczyli byli prezydenci.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)