Trwa ładowanie...
d1kde1y

266 razy "podtapiani" przez CIA

Śledczy amerykańskiej Centralnej
Agencji Wywiadowczej (CIA) stosowali podczas przesłuchań technikę
"podtapiania" podejrzanych o terroryzm - przetrzymywania
związanych pod wodą. Dwaj terroryści zostali poddani takiej
torturze łącznie co najmniej 266 razy - pisze dziennik "New York Times".

d1kde1y
d1kde1y

Według gazety, takie dane zawiera raport resortu sprawiedliwości USA z 2005 roku. Dotyczą dwóch podejrzanych o terroryzm przesłuchiwanych w tajnych więzieniach CIA. Byli to: podtapiany w marcu 2003 roku aż 183 razy Chalid Szejk Mohamed (który przyznał się do planowania zamachów z 11 września) oraz podtapiany w 2002 roku 83 razy Abu Zubajdah, działacz Al-Kaidy.

W zeszłym tygodniu Biały Dom opublikował dokumenty administracji Busha do funkcjonariuszy CIA przesłuchujących więźniów. Agenci otrzymywali oficjalne wytyczne, zgodnie z którymi podtapianie, głodzenie, czy pozbawianie snu przesłuchiwanych do 11 dni z rzędu, nie są torturami.

Prezydent Barack Obama zakazał stosowania tego typu procederu - przypomina "New York Times". Oświadczył jednak, że agentom CIA, którzy stosowali sprzeczne z prawem metody przesłuchań, nie zostaną postawione zarzuty.

d1kde1y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kde1y
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj