26 marca Dniem Modlitw za Więźniów
Decyzją Episkopatu dzień 26 marca będzie
obchodzony od tego roku jako Dzień Modlitw za Więźniów. Został
ustanowiony podczas ostatniego zebrania plenarnego Konferencji
Episkopatu Polski - poinformowało biuro prasowe KEP.
O ustanowienie takiego dnia - jak informuje KEP - zabiegało Stowarzyszenie Ewangelicznej Pomocy Więźniom "Bractwo Więzienne" wraz ze swym założycielem ks. Janem Sikorskim (pierwszym kapelanem naczelnym więziennictwa) oraz ks. Pawłem Wojtasem.
Począwszy od tego roku, Dzień Modlitw za Więźniów przypadać będzie w liturgiczne wspomnienie Dobrego Łotra - 26 marca. Ukrzyżowany razem z Chrystusem, wyraził on żal za swoje grzechy, a Jezus zapowiedział mu, że trafi do raju. Dobry Łotr, według apokryfów noszący imię Dyzmas, jest symbolem Bożego Miłosierdzia; pokazuje, że nawet w ostatniej chwili życia można jeszcze powrócić do Boga.
- Jesteście skazani, to prawda, ale nie potępieni. Każdy z was może zostać przy pomocy łaski Bożej świętym - te słowa wypowiedział do osadzonych w Zakładzie Karnym w Płocku Jan Paweł II w 1991 roku. Streszczają one zadanie członków Stowarzyszenia "Bractwo Więzienne", którzy posługując w aresztach i więzieniach starają się widzieć w każdym skazanym człowieka powołanego przez Boga do świętości.
"Ideą ustanowienia Dnia Modlitw za Więźniów" - jak podkreśla biuro prasowe KEP - "jest potrzeba ogarnięcia modlitwą zwłaszcza tych więźniów, którzy trwają daleko od Boga, nie widzą sensu nawrócenia lub którym brakuje nadziei w Boże Miłosierdzie".
Według biura prasowego KEP, Od kilku lat na Jasnej Górze we wspomnienie Dobrego Łotra, 26 marca, spotykali się członkowie Stowarzyszenia "Bractwo Więzienne", a wraz z nimi osadzeni w zakładach karnych, ich rodziny, a także służba więzienna. Także i w tym roku przybędą z pielgrzymką na Jasną Górę.
Drogę Krzyżową na Wałach będą prowadzić kobiety z zakładu karnego w Grudziądzu, później naczelny kapelan więziennictwa ks. Paweł Wojtas będzie przewodniczyć Eucharystii i poprowadzi Apel Jasnogórski. W Auli Papieskiej odbędzie się także koncert w wykonaniu zespołu "Jestem za" z zakładu karnego na Służewcu z udziałem Jana Budziaszka.
W Polsce jest obecnie ok. 85 tys. więźniów w 160 zakładach karnych. Członkowie Bractwa docierają do co trzeciego więzienia. Organizują dla osadzonych spotkania biblijne i modlitewne, przygotowują chętnych do przyjęcia sakramentów, prowadzą ewangelizację w radiowęźle więziennym, wyświetlają filmy religijne, prowadzą biblioteki, wydają gazety wewnętrzne, prowadzą indywidualne rozmowy z więźniami, pomagają w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych.
W miarę możliwości członkowie Bractwa pomagają swoim podopiecznym także po wyjściu na wolność - szukają dla nich mieszkań i pracy, spotykają się na modlitwie, umacniają ich na drodze przemiany życiowej.
Bractwo Więzienne powstało w 1993 roku i wtedy też przystąpiło do światowych struktur - międzynarodowej organizacji Prison Fellowship International. Jest to organizacja o charakterze ekumenicznym. W ramach PFI Bractwo Więzienne jest oddziałem lokalnym (Prison Fellowship Poland). Asystentem kościelnym Stowarzyszenia Ewangelicznej Pomocy Więźniom "Bractwo Więzienne" jest ks. Paweł Wojtas. Obecnie krajowym prezesem Bractwa - które w zeszłym roku świętowało 15-lecie istnienia - jest Bernardyna Wojtkowska.