Świat24 stycznia - dzień przed nami

24 stycznia - dzień przed nami

KRAJ:

Podczas rozpoczynającego się w czwartek dwudniowego posiedzenia, Sejm zajmie się prawdopodobnie sprawą uchylenia immunitetu lidera Samoobrony Andrzeja Leppera. Sejmowa komisja regulaminowa i spraw poselskich pozytywnie zaopiniowała wniosek o uchylenie immunitetu posła Leppera, z którym wystąpił do Sejmu Prokurator Generalny.

Wniosek łączy się ze sprawą pomówienia pięciu polityków SLD i Platformy Obywatelskiej o branie łapówek. Dotyczy też wypowiedzi Leppera, obrażających ministra spraw zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza i jego ojca. Zgodnie z regulaminem Sejmu izba uchyla posłowi immunitet większością dwóch trzecich głosów przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów.

Posłowie zajmą się także poselskim projektem zmian w prawie karnym. Autorzy - posłowie Ligi Polskich Rodzin - proponują w nim wprowadzenie zakazu klonowania człowieka. Za złamanie tego zakazu miałaby grozić kara nie mniejsza niż 5 lat więzienia lub kara 25 lat pozbawienia wolności.

Sejm zapozna się także ze sprawozdaniami z realizacji w 2000 roku ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz z działalności Instytutu Pamięci Narodowej w latach 2000-2001. Posłowie wysłuchają też informacji rządu o działaniach podejmowanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.


W czwartek odbędzie się uroczystość podpisania porozumienia między rządem RP a Europejską Agencją Kosmiczną ESA o współpracy w dziedzinie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej dla celów pokojowych. Ze strony polskiej porozumienie podpisze minister nauki, przewodniczący KBN Michał Kleiber, ze strony agencji dyrektor generalny Antonio Rodotŕ.


Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" ma przyjąć stanowiska w sprawie sytuacji w oświacie oraz integracji Polski z Unią Europejską. Działacze chcą też powołać zespół, który opracuje regulamin funduszu finansowego wspierającego szykanowanych członków związku.


Sąd Lustracyjny będzie kontynuował ponowny proces posła SLD Wita Majewskiego. W lutym 2001 r. Sąd Lustracyjny II instancji uchylił wyrok I instancji uwalniający go od zarzutu "kłamstwa lustracyjnego". Według sądu II instancji, sąd I instancji nie zbadał szczegółowo zeznań oficera wywiadu MSW, który w latach 1979-1982 spotykał się z Majewskim. Oficer ten zmienił w sądzie to, co zeznawał wcześniej Rzecznikowi Interesu Publicznego. Według sądu II instancji, sąd ograniczył się jedynie do stwierdzenia niewiarygodności tego świadka, a powinien był starać się o wyjaśnienie sprzeczności. Osoba prawomocnie uznana za kłamcę nie może przez 10 lat pełnić niektórych funkcji publicznych, m.in. parlamentarzysty.


Dyplomy doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego odbiorą kardynałowie Mirosław Vlk z Pragi i Karl Lehmann z Moguncji. Z wnioskiem o przyznanie tytułów wystąpił do Senatu opolskiej uczelni wydział teologiczny.

ZAGRANICA:

Przedstawiciele różnych religii i wspólnot wyznaniowych będą się modlić o pokój na świecie. Inicjatorem tego spotkania, podobnie, jak poprzednich w 1986 i 1993 roku, jest papież Jan Paweł II. W pierwszym spotkaniu ekumenicznym, 27 października 1986 roku, uczestniczyło 47 delegacji reprezentujących 13 religii świata, nie licząc chrześcijan. Była też Matka Teresa z Kalkuty. W tegorocznej wspólnej pielgrzymce z Rzymu do Asyżu oraz w modlitwie będą uczestniczyć delegacje z ponad 40 krajów. Największą grupą niechrześcijańską będą muzułmanie, między innymi z Pakistanu, Egiptu, Libanu, Arabii Saudyjskiej i Iranu. Obecność w Asyżu zapowiedział brat króla Jordanii, książę Hassan Bin Talai. Przyjadą rabini z Jerozolimy, Rzymu, Paryża oraz Stanów Zjednoczonych.


Minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz rozpoczyna wizytę w Finlandii, podczas której będzie zabiegać u tamtejszych polityków o poparcie dla polskiej strategii negocjacji członkowskich z Unią Europejską. Spotka się, między innymi, z premierem Finlandii Paavo Lipponenem. Fiński rząd koalicyjny, który tworzą zarówno partie lewicy jak i prawicy, bez zastrzeżeń popiera rozszerzenie Unii oraz jak najszybszy postęp w negocjacjach członkowskich poszczególnych kandydatów. Wieczorem odrębną wizytę poświęconą sprawom związanym z Unią Europejską i procesem negocjacji rozpocznie w Finlandii minister Danuta Huebner.
(and)

czwartekzapowiedździeń

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)