2014 - rok zagrożeń?
Nowe państwa w Europie? Może czekać nas rewolucja
W nadchodzących miesiącach w tych rejonach świata może być naprawdę gorąco
Zamachy na igrzyskach w Soczi, wojna domowa w Afganistanie, gorący konflikt Izraela z Iranem, a może nowe państwa na mapie Europy? - oto niektóre z potencjalnych zagrożeń w rozpoczynającym się roku. Zobacz naszą listę.
Szkocja i Katalonia - nowe państwa w Europie?
18 września 2014 ważyć się będą losy niepodległości Szkocji. Tego dnia odbędzie się referendum, w którym obywatele zadecydują o ewentualnym odłączeniu od Wielkiej Brytanii. W sprawie przeprowadzenia głosowania porozumieli się już premier David Cameron i premier szkockiego rządu krajowego Alex Salmond. Wiele sondaży wskazuje jednak, że Szkoci niekoniecznie palą się do niepodległości. Według ostatniego, z jesieni ubiegłego roku, aż 60 proc. obywateli się jej... obawia
Zgoła odmienna sytuacja jest w Katalonii, która nie może liczyć na przychylność władz centralnych w Madrycie. Chociaż premier Katalonii Arturo Mas obiecał przeprowadzenie referendum w 2014 roku, to najprawdopodobniej nie uzyska ono aprobaty rządu Hiszpanii.
Napięcia między regionem a resztą kraju to nie tylko konsekwencja ambicji niepodległościowych mieszkańców regionu, ale też efekt frustracji ekonomicznej. Według krajowych danych, Katalonia wytwarza 20 proc. hiszpańskiego PKB. Tymczasem Katalończycy uważają, że dostają z powrotem nieproporcjonalnie mniej, a dzięki ich pracowitości i gospodarności utrzymuje się inne, bardziej zacofane regiony kraju.
Na zdjęciach: zwolennik niepodległości Szkocji na demonstracji w Edynburgu i proniepodległościowa manifestacja w Katalonii na ulicach Barcelony.
(WP.PL, PAP / mp, sol)