Trwa ładowanie...
d4coc1n

20 mln zł za naprawę Pendolino. Skład nieprędko wróci na polskie tory

Ponad rok temu doszło do wypadków z udziałem pociągów Pendolino w Modlinie i Ozimku. W ich wyniku uszkodzone zostały dwa składy nowoczesnych pociągów.
Share
Pendolino rozbite w Modlinie i Ozimku zostaną naprawione.
Pendolino rozbite w Modlinie i Ozimku zostaną naprawione.Źródło: iStock.com
d4coc1n

Pendolino – pechowe wypadki

Do pierwszego poważnego wypadku z udziałem Pendolino doszło wOzimku obok Opola. Wówczas skład zderzył się z samochodem ciężarowym. Winą za wypadek obarczony został kierowca ciężarówki. W wyniku zdarzenia znaczącemu uszkodzeniu uległo wiele elementów, a pociąg został rozpruty. Wypadek w Modlinie był nieco łagodniejszy dla Pendolino. We wrześniu ubiegłego roku autobus przewożący pasażerów na modlińskie lotnisko nie zdołał opuścić przejazdu przed nadjechaniem pociągu. Skład uderzył w tylną część autobusu. Uszkodzenia Pendolino były na tyle duże, że naprawa była utrudniona, a pociąg musiał być uziemiony w hali napraw w Olszynce Grochowskiej (Warszawa). Jak informuje RMF FM w przyszłym tygodniu zostanie podpisana umowa dotycząca naprawy tego składu.

Pendolino – kiedy naprawa

Naprawa Pendolino znajdującego się Warszawie powinna nastąpić przed końcem tego roku. O wiele gorzej prezentuje się sytuacja składu rozbitego pod Opolem. Rozprucia wagonu nie da się zaspawać w Polsce, dlatego konieczne jest przetransportowanie Pendolino do fabryki we Włoszech, gdzie został wyprodukowany. Tamtejsi technicy posiadają odpowiedni sprzęt do naprawy tego typu uszkodzeń. Niestety naprawa może potrwać nawet 20 miesięcy. Wszystko z powodu konieczności ponownego przeprowadzenia testów technicznych po naprawieniu składu. O ból głowy przyprawia również koszt, jaki będzie musiało ponieść PKP w związku z naprawą. Szacuje się, że przywrócenie Pendolino do użytku może kosztować nawet 20 mln zł. Część tej kwoty zostanie pokryta z ubezpieczenia kierowcy, który spowodował wypadek.

d4coc1n

Podziel się opinią

Share
d4coc1n
d4coc1n
Więcej tematów