Trwa ładowanie...

20 mln ludzi może umrzeć z głodu

Międzynarodowa organizacja charytatywna CARE z siedzibą w Genewie
zaalarmowała światową opinię publiczną, ogłaszając, że 20 milionów ludzi w Afryce
potrzebuje pilnie pomocy żywnościowej, ponieważ grozi im śmierć głodowa.

Share
20 mln ludzi może umrzeć z głoduŹródło: AFP, fot: Marco Longari
d4dx0kd

- W niektórych rejonach sytuacja jest katastrofalna. Niedożywienie, zwłaszcza wśród dzieci, szybko wzrasta. Konieczne jest niezwłoczne zwiększenie dostaw żywności - oświadczył regionalny koordynator CARE ds. spraw sytuacji nadzwyczajnych we wschodniej Afryce Mohammed Chaled.

W tym regionie, jak raportuje CARE, bydło pada wskutek braku wody i paszy, ceny żywności niepomiernie wzrosły, a dzieci porzucają naukę w szkołach, aby pomagać rodzicom w poszukiwaniu pożywienia.

- Wojny i susza niszczą mechanizmy pozwalające przeżyć ludności tych terenów - powiedział Chaled. - Ludność potrafi przeżyć jeden nieurodzajny rok. Jednak po trzech już się nie podniesie - dodał.

d4dx0kd

W Etiopii sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej wskutek epidemii dyzenterii, a wygłodzona ludność jest na nią szczególnie nieodporna.

W Somalii po trzydziestu latach wojny domowej i kilku kolejnych latach suszy trwa masowy exodus ludności do obozów w Kenii, gdzie z kolei w wyniku długotrwałej suszy coraz bardziej brakuje wody. Hodowcy prowadzą stada do rzeźni, starając się sprzedać bydło, zanim padnie z pragnienia.

- Niewątpliwie mamy tu do czynienia z następstwami zmian klimatycznych - oświadczył koordynator CARE ds. przeobrażeń klimatu Charles Erhart.

- Na wschodzie Afryki obserwujemy coraz szybszy spadek produkcji rolnej. Przewidziano, że do roku 2020 produkcja żywności w porównaniu z 1990 r. zmniejszy się o 50%. Niewykluczone, że nastąpi to wcześniej, ale tendencja jest wyraźna - ostrzegł.

d4dx0kd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dx0kd
d4dx0kd
Więcej tematów