Świat20-lecie Instytutu Nauki o Człowieku

20‑lecie Instytutu Nauki o Człowieku

Wiedeński Instytut Nauk o Człowieku, założony przez dwóch polskich filozofów: księdza prof. Józefa Tischnera i prof. Krzysztofa Michalskiego, świętuje w piątek jubileusz 20-lecia.

Pomysł stworzenia Instytutu narodził się w Dubrowniku, w ówczesnej Jugosławii, podczas seminariów o hermeneutyce i sztuce, prowadzonych pod kierunkiem niedawno zmarłego filozofa niemieckiego Hansa Georga Gadamera - powiedział prof. Krzysztof Michalski. Dodał, że w ówczesnej sytuacji społeczno-politycznej instytut miał służyć przede wszystkim lepszej współpracy intelektualistów ze wschodniej i zachodniej Europy, a realizacja pomysłu powiodła się m.in. dzięki wsparciu Jana Pawła II.

Prof. Krzysztof Michalski poinformował, że projekty w tej chwili realizowane przez Instytut Nauk o Człowieku to m.in. konferencje na temat związku między kulturą a ekonomią w krajach starających się o członkostwo w Unii Europejskiej, seria programów na temat różnych rodzajów nierówności w nowoczesnym społeczeństwie i interdyscyplinarny projekt na temat społecznego i filozoficznego znaczenia śmierci we współczesnym świecie.

Prof. Michalski powiedział również, że wspólnie z przewodniczącym Komisji Europejskiej, Romano Prodim, tworzy grupę uczonych, których zadaniem będzie budzenie dyskusji na temat duchowego wymiaru Europy i jej tożsamości.

Z okazji jubileuszu Instytutu Nauk o Człowieku, w Wiedniu odbędzie się w piątek specjalna uroczystość z udziałem kanclerza Austrii, Wolfganga Schuessela. Filozof i przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Charles Taylor wygłosi wykład na temat "Rozumienia nieprzyjaciół", a światowej sławy socjolog Ralf Dahrendorf, redaktor naczelny tygodnika Die Zeit Michael Naumann i redaktor naczelny Gazety Wyborczej Adam Michnik wezmą udział w debacie na temat Stanów Zjednoczonych. (jask)

wiedeńmichalskitischner
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)