Trwa ładowanie...
d31ye26

2 mln 700 tys. osób ma jeszcze stare dowody

Według ostatnich szacunków, ok. 2 mln 700 tys. Polaków nie wymieniło jeszcze starych dowodów osobistych na nowe. 200 tys. spośród nich złożyło wnioski - poinformował posłów sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Witold Drożdż.

Share
d31ye26

Drożdż odpowiadał na pytania członków komisji, dotyczące dowodów.

Jak wyjaśnił, około jednego miliona osób spośród tych, którzy nie wymienili dowodów, stanowią Polacy przebywający zagranicą i nie używający tego dokumentu.

Kolejne - jak szacujemy - kilkaset tysięcy osób - to ci, którzy nie używają dowodów osobistych na co dzień np. osoby starsze - powiedział Drożdż. Nadal pozostaje jednak kilkaset tysięcy Polaków, którzy z różnych powodów nie złożyli wniosków o nowe dowody - dodał.

Wiceminister zapewnił posłów, że MSWiA podejmuje szereg działań, mających na celu zachęcenie Polaków do wymiany dowodów. Zwróciliśmy się m.in do prezesa TVP o zintensyfikowanie kampanii prowadzonej w telewizji- powiedział.

d31ye26

Dodał, że wymiana tego dokumentu była też tematem rozmów przedstawicieli MSWiA z wojewodami. Ci ostatni mają sprawdzić sytuację w podległych im urzędach i usprawnić ją.

We wrześniu Sejm przyjął ustawę o czasowym posługiwaniu się dowodami osobistymi wydanymi przed styczniem 2001 r. Zgodnie z nią, stare dowody nie tracą ważności z dniem 1 stycznia przyszłego roku (aż do końca pierwszego kwartału 2008 r.), ale nie będzie można na ich podstawie m.in. przekraczać granicy z innymi krajami Unii Europejskiej, ani też z państwami Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nadal jednak posiadacze starych dowodów osobistych muszą do 31 grudnia 2007 r. złożyć wnioski o ich wymianę na nowe.

d31ye26
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31ye26
d31ye26
Więcej tematów