18 państw będzie razem walczyć z ubóstwem
Przywódcy osiemnastu krajów Ameryki Łacińskiej, Hiszpanii i Portugalii zapowiedzieli, na zakończenie trzydniowego spotkania na szczycie w stolicy Chile - Santiago, wspólną walkę z ubóstwem i rozszerzenie praw imigrantów.
18 państw, które wzięły udział w szczycie, zadeklarowało koordynowanie polityki w sprawach socjalnych. Głowy państw podpisały porozumienie, które umożliwi ok. 6 mln pracownikom, którzy wyemigrowali w poszukiwaniu pracy w Ameryce Łacińskiej, Hiszpanii i Portugalii korzystanie z praw socjalnych jakie mieli w swojej ojczyźnie.
Zapowiedziano też walkę "z wszelkimi formami terroryzmu" m. in. poprzez propagowanie ekstradycji i współpracę w dziedzinie ścigania, zatrzymywania i odmawiania azylu osobom wspierającym terrorystów.
Uczestnicy szczytu wezwali Stany Zjednoczone do zniesienia embarga ekonomicznego wobec Kuby i zaapelowali do Wielkiej Brytanii i Argentyny o wznowienie rokowań na temat spornych wysp Falklandów/Malwinów.
Wcześniej, w trakcie obrad szczytu, prezydent Wenezueli Hugo Chavez zaproponował utworzenie "petro-Ameryki", czyli sojuszu energetycznego państw Ameryki Łacińskiej.
Głównym celem tego sojuszu miało by być wspieranie rozwoju gospodarczego, niezbędnego dla podźwignięcia cywilizacyjnego kontynentu i zlikwidowania obszarów nędzy.