Trwa ładowanie...

18 państw będzie razem walczyć z ubóstwem

Przywódcy osiemnastu krajów Ameryki Łacińskiej, Hiszpanii i Portugalii zapowiedzieli, na zakończenie trzydniowego spotkania na szczycie w stolicy Chile - Santiago, wspólną walkę z ubóstwem i rozszerzenie praw imigrantów.

Share
18 państw będzie razem walczyć z ubóstwem
Źródło: AFP
d4mnx6t

18 państw, które wzięły udział w szczycie, zadeklarowało koordynowanie polityki w sprawach socjalnych. Głowy państw podpisały porozumienie, które umożliwi ok. 6 mln pracownikom, którzy wyemigrowali w poszukiwaniu pracy w Ameryce Łacińskiej, Hiszpanii i Portugalii korzystanie z praw socjalnych jakie mieli w swojej ojczyźnie.

Zapowiedziano też walkę "z wszelkimi formami terroryzmu" m. in. poprzez propagowanie ekstradycji i współpracę w dziedzinie ścigania, zatrzymywania i odmawiania azylu osobom wspierającym terrorystów.

d4mnx6t

Uczestnicy szczytu wezwali Stany Zjednoczone do zniesienia embarga ekonomicznego wobec Kuby i zaapelowali do Wielkiej Brytanii i Argentyny o wznowienie rokowań na temat spornych wysp Falklandów/Malwinów.

Wcześniej, w trakcie obrad szczytu, prezydent Wenezueli Hugo Chavez zaproponował utworzenie "petro-Ameryki", czyli sojuszu energetycznego państw Ameryki Łacińskiej.

Głównym celem tego sojuszu miało by być wspieranie rozwoju gospodarczego, niezbędnego dla podźwignięcia cywilizacyjnego kontynentu i zlikwidowania obszarów nędzy.

d4mnx6t

Podziel się opinią

Share
d4mnx6t
d4mnx6t
Więcej tematów