Trwa ładowanie...
d23hl9u

170 pomysłów poznaniaków na to, jak wydać 15 mln zł z budżetu obywatelskiego

1 października rozpocznie się głosowanie na Poznański Budżet Obywatelski. W tym roku mieszkańcy będą mogli wybierać aż ze 170 różnych projektów zarówno ogólnomiejskich jak i dzielnicowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
170 pomysłów poznaniaków na to, jak wydać 15 mln zł z budżetu obywatelskiego
(WP, Fot: Zenon Kubiak)
d23hl9u

Już po raz czwarty poznaniacy sami będą mogli zdecydować, na co należy przeznaczyć część budżetu miasta. Po raz pierwszy głosowanie rozstrzygnie o losie aż 15 mln zł (wcześniej pula wynosiła 10 mln zł) i również po raz pierwszy projekty podzielono na ogólnomiejskie i dzielnicowe. Chodzi o to, aby zwiększyć szansę na wygraną projektów, które będą służyć mieszkańcom słabiej zaludnionych dzielnic.

Inna nowość to likwidacja zespołu opiniującego, który wcześniej wyłaniał tylko finałowe 20 najlepszych projektów – tylko one znajdowały się na karcie do głosowania. W tym roku będzie można oddać głos na wszystkie projekty możliwe do realizacji i spełniające wymogi formalne.

- W sumie złożono 272 wnioski, w tym 146 ogólnomiejskich i 126 dzielnicowych. 162 zostały rozpatrzone pozytywnie, 105 negatywnie, a kolejne pięć wycofali sami autorzy, widząc, że ktoś złożył projekt bardzo podobny do ich własnego – wyjaśnia Sylwia Stec, zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta ds. wspierania inicjatyw lokalnych. – Po uwzględnieniu odwołań zostało 170 projektów, które znajdą się na karcie do głosowania – dodaje.

d23hl9u

Tak duży wybór sprawia, że karta będzie miała postać książeczki, na której każdy będzie mógł zagłosować w sumie na sześć projektów (wszystko jedno czy ogólnomiejskich czy dzielnicowych).

Aby się nie pogubić, numerami od 1 do 67 oznaczono projekty ogólnomiejskie. Projekty dzielnicowe mają postać trzycyfrową i rozpoczynają się od cyfr przyporządkowanych poszczególnym dzielnicom. Od „jedynki” zaczynają się projekty dotyczące Starego Miasta, od „dwójki” Nowego Miasta, od „trójki” Jeżyc, od „czwórki” Wildy, a od „piątki „Grunwaldu”. Najwięcej projektów dotyczy Starego Miasta – aż 35, a najmniej Nowego Miasta – zaledwie 11.

Na co będzie można głosować? M.in. na modernizację pływalni w parku Kasprowicza, muzeum Lecha Poznań, planetarium astronomiczne, Centrum Sportów Wrotkarskich przy Arenie, bezpłatne letnie kina na każdym osiedlu i wiele innych.

- Cieszę się, że mieszkańcy biorą finanse w swoje ręce. Zgłoszone projekty to także dla nas istotna informacja, czego w Poznaniu najbardziej brakuje i jakie są oczekiwania mieszkańców. Widać po zgłoszeniach, że są to sprawy dotyczące rowerów, zieleni, seniorów, zagospodarowania terenów nad Wartą, czyli to wręcz program, z którymi szliśmy do wyborów – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – To dla mnie także wskazówka, o czym pamiętać, planując budżet miasta na przyszły rok – dodaje.

d23hl9u

Głosowanie potrwa od 1 do 12 października. Głosować będą mogli wszyscy mieszkańcy Poznania, którzy ukończyli 16 lat, a także studenci poznańskich uczelni. Głosować będzie można w podobny sposób, jak w minionych latach, czyli drogą internetową lub w punktach ustawianych w centrum miasta oraz na targowiskach. Nowością będą mobilne punkty do głosowania, czyli pracownicy z kartami do głosownia odwiedzający różne punkty miasta na rowerach.

Projekty, które uzyskają najwięcej głosów (ogólnomiejskie za sumę 5 mln zł oraz po dwa z każdej dzielnicy za łączną sumę do 2 mln zł), zostaną zrealizowane w 2016 r.

Listę wszystkich projektów, które znajdą się na karcie do głosowania można znaleźć na stronie Urzędu Miasta: http://budzet.um.poznan.pl/i/pbo-2016/voting.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d23hl9u

Podziel się opinią

Share

d23hl9u

d23hl9u
Więcej tematów