Trwa ładowanie...
d3t6mag

16 kwietnia rozpocznie się Rok Polski w Austrii

Retrospektywą filmów Andrzeja Wajdy rozpocznie się 16 kwietnia Rok Polski w Austrii. Imprezy promujące polską kulturę będą się odbywały przez niemal cały rok.

d3t6mag
d3t6mag

Pierwszym akcentem Roku Polskiego w Austrii będzie spotkanie z laureatem Oscara - Andrzejem Wajdą, który otworzy przygotowaną przez Filmarchiv Austria retrospektywę swoich filmów. Będzie to największy dotąd przegląd twórczości tego reżysera w Wiedniu, obejmujący 24 dzieła, z czego aż 14 będzie miało swoją austriacką premierę. Uroczyste otwarcie przeglądu odbędzie się 16 kwietnia.

Dzień później w murach Filmakademie Wien gościć będzie Krzysztof Zanussi, który zaprezentuje uhonorowany wieloma nagrodami film - "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową". Oficjalne otwarcie Roku Polskiego w Austrii 2002 nastąpi 18 kwietnia 2002 w Wielkiej Sali Musikverein w Wiedniu podczas Koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Antoniego Wita. Przy fortepianie zasiądzie Piotr Paleczny. Program inauguracyjnego koncertu wypełnią utwory tak wybitnych kompozytorów, jak Wojciech Kilar, Karol Szymanowski, Zygmunt Noskowski i Franciszek Schubert.

Pierwszym punktem programu wystawienniczego będzie projekt "Dobrze, in Ordnung", który zaprezentuje prace młodych artystów polskich, współpracujących z niezależną galerią Raster. Otwarcie wystawy nastąpi 9 maja 2002 w Kunstbuero 1060. Wśród eksponatówznajdą się prace Roberta Maciejowskiego, Huberta Czerepoka, Zbigniewa Rogalskiego i Pauliny Ołowskiej.

22 maja w Wiedniu zostanie otwarta wystawa "Farras - PustynnaKatedra. Chrześcijańskie freski z Nubii", przygotowywana przez Muzeum Narodowe w Warszawie dla Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Do 15 września austriacka publiczność będzie mogła podziwiać unikatowe wczesnochrześcijańskie freski oraz obiekty kamieniarki nubijskiej, które zostały odkryte w północnej Afryce przez polską misję archeologiczną pod kierownictwem profesora Kazimierza Michałowskiego.

d3t6mag

"Thesauri Poloniae" to kolejna duża wystawa w Kunsthistorisches Museum, która prezentowana będzie na jesieni. Wystawa, przygotowywana przez Zamek Królewski i Muzeum Narodowe w Warszawie, ma ukazać ogromny dorobek polskiego kolekcjonerstwa, regalia i najcenniejsze skarby sztuki sakralnej z okresu monarchii polskiej. Jej celem jest także uświadomienie ciągłości historycznej powiązań Polski z europejskimi prądami w sztuce i kulturze oraz przedstawienie związków dynastycznych.

Od 1 grudnia 2002 do końca marca 2003 w Leopold Museum potrwa wystawa "Nowe państwo - synteza pomiędzy awangardą a tradycją w Polsce 1918 - 1939", na której zostaną zaprezentowane prace członków artystycznej grupy "Rytm" oraz twórców starszego pokolenia związanych z Akademią Krakowską. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie.

Kolejny punkt programu to prezentacja polskiej sztuki współczesnej. Od 19 do 22 września 2002 będzie realizowany kompleksowy program działań artystycznych w Kunsthalle na Placu Karola. Program, przygotowywany przez wrocławskie Centrum Sztuki Mediów WRO, obejmuje performance i interwencje w przestrzeni miejskiej oraz polską sztukę mediów. Do interpretacji przestrzeni publicznej zaproszonych zostanie kilku artystów, a najlepszy projekt, wybrany przez zespół polskich i austriackich ekspertów, realizowany będzie w ramach Roku Polskiego na Karlsplatz. Teoretycznym rozwinięciem eksperymentalnych działań artystycznych będzie sympozjum "Przestrzeń publiczna - nowa scena kultury", organizowane przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Niepołomicach, Kunsthalle Wien i Fundację KulturKontakt Austria.

Najważniejszym wydarzeniem teatralnym będzie z pewnością prezentacja spektaklu "Festen" Thomasa Vinterberga i Mogensa Rukova w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Inscenizacja przygotowana przez Teatr Rozmaitości pojawi się w czasie festiwalu Wiener Festwochen czterokrotnie, począwszy od 21 maja. Prezentacjom towarzyszyć będą spotkania z reżyserem.

d3t6mag

W 319 rocznicę Bitwy pod Wiedniem odbędą się imprezy w ramach "Sobieski-Day". 14 września 2002 roku na Rathausplatz zostanie m.in. zorganizowany festyn oraz pochód w historycznych strojach. Wydarzenie będzie transmitowane przez telewizje TVP i ORF.

W czasie Roku Polskiego w Austrii realizowany też będzie program literacki. W całym kraju odbędzie się seria spotkań autorskich, czytań scenicznych i dyskusji, przygotowywanych wspólnie z austriackimi klubami literackimi oraz redakcjami czasopism: "Podium" i "Literatur und Kritik", poświęconych polskiej literaturze. Główną osią programu literackiego w Wiedniu będą "Trzy dni literatury polskiej" (listopad).

Dopełnieniem wydarzeń kulturalnych będzie przekazanie 16 maja dwóch żubrów z Białowieży do ZOO w Schoenbrunnie. Rok Polski w Austrii oficjalnie zakończy się 28 marca przyszłego roku koncertem galowym warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Głównym organizatorem i koordynatorem imprez Roku Polskiego w Austrii jest polski Instytut Adama Mickiewicza. (aka)

Zobacz także:
Rok Polski w Austrii

d3t6mag
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t6mag
Więcej tematów