12 krajów UE chce pomóc USA
Dwanaście krajów Unii Europejskiej zadeklarowało dotychczas udzielenie pomocy tym regionom Stanów Zjednoczonych, które ucierpiały wskutek przejścia huraganu Katrina - poinformowała Komisja Europejska.
To odpowiedź na prośbę skierowaną w niedzielę przez USA do przedstawicielstwa UE w Waszyngtonie oraz do Wielkiej Brytanii sprawującej obecnie przewodnictwo w Unii. Pomoc zaoferowały: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Luksemburg, Malta, Holandia, Szwecja, Wielka Brytania oraz przyszły kraj członkowski - Rumunia.
Pierwsze samoloty do USA wysłały już Niemcy (25 ton żywności), Anglia i Włochy. Jak podkreśliła w poniedziałek KE, "kraje UE płacą za pomoc, którą przekazują".
Jako pomoc zaproponowano, m.in. wysłanie na miejsce tragedii ekspertów medycznych, a także zespołów ratowniczych, w tym nurków.
Rano w rejon katastrofy wyleciało 10 belgijskich ekspertów (9 żołnierzy i jeden cywil) ds. transportu i logistyki. Ich misja polega na współpracy z amerykańskim Czerwonym Krzyżem w planowaniu dalszej pomocy.
Ponadto Belgia zaoferowała wysłanie 10-osobowej grupy ekspertów z zakresu budownictwa lądowego. Wielka Brytania oferuje pomoc w zakresie inżynierii morskiej, a także specjalistyczny sprzęt ratowniczy.
Kraje oferują też środki pierwszej pomocy, środki czystości, substancje chemiczne i rośliny do oczyszczania wody, leki, pompy, namioty, łóżka polowe, generatory, koce, żywność i śmigłowce (te zaoferowała Holandia). Włochy chcą przesłać żywność i odżywki dla niemowląt.
Szwecja oprócz środków pierwszej pomocy proponuje sprzęt do przywrócenia sieci komórkowej na obszarach zniszczonych przez kataklizm.
Komisja Europejska natychmiast odpowiedziała na prośbę USA. W niedzielę unijny komisarz ds. środowiska Stawros Dimas zapewnił, że UE "jest gotowa wnieść wkład w amerykańskie wysiłki w celu złagodzenia kryzysu humanitarnego" w Luizjanie, Missisipi i Alabamie - stanach najboleśniej dotkniętych przez żywioł.
KE zapewniła też, że w ramach unijnego Mechanizmu Ochrony Cywilnej koordynuje i monitoruje zarówno napływające oferty od krajów członkowskich, jak i informacje o potrzebach USA w związku z kataklizmem. Unijny koordynator zostanie wyznaczony na początku tego tygodnia.
Inga Czerny i Patrycja Rojek