Trwa ładowanie...
d4aaia9

11 tomów odtajnionych akt ws. Katynia trafi do Polski

Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej przekazała stronie polskiej 11 kolejnych tomów akt śledztwa, jakie w latach 1990-2004 Główna Prokuratura Wojskowa FR prowadziła w sprawie mordu sowieckiego NKWD na polskich oficerach wiosną 1940 roku. W przekazanych dokumentach prawdopodobnie znajdują się m.in. informacje o miejscach pochówku ofiar zbrodni katyńskiej.

Share
d4aaia9

Akta odebrała radca ambasady RP w Moskwie Longina Putka. Szef głównego zarządu międzynarodowej współpracy prawnej Prokuratury Generalnej FR Saak Karapetjan, który przekazywał dokumenty poinformował, że wśród akt są materiały tajne. Dodał, że w miarę odtajniania kolejnych akt będą one przekazywane stronie polskiej.

Akta rosyjskiego śledztwa w sprawie Katynia liczą 183 tomy, z czego 36 objętych zostało klauzulą "tajne" i "ściśle tajne", a 80 - do "użytku służbowego". 67 tomów to materiały jawne.

Rosja przekazała Polsce 137 tomów akt - 67 tomów jawnych i 70 - z adnotacją "do użytku służbowego". Do przekazania zostało więc 10 tomów akt z adnotacją "do użytku służbowego" i 36 tomów - z klauzulą "tajne" i "ściśle tajne", a także postanowienie Głównej Prokuratury Wojskowej FR o umorzeniu śledztwa, które również zostało przez stronę rosyjską utajnione.

W środę Prokuratura Generalna FR przekazała Polsce 14 tomów akt śledztwa w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem.

d4aaia9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aaia9
Więcej tematów