Trwa ładowanie...
da0wq6v

11 lutego - kalendarium historyczne

da0wq6v
da0wq6v

11 lutego 1929 - Powstanie Państwa Watykańskiego

Rząd włoski i Stolica Apostolska zawarły tak zwane "Traktaty laterańskie", na mocy których rząd uznał religię katolicką za panującą w kraju, a papieża za suwerennego władcę wydzielonej części Rzymu, określonej jako Państwo Watykańskie. Jednocześnie podpisano konkordat, regulujący stosunki kościelne w królestwie włoskim.

11 lutego 1945 - Koniec konferencji w Jałcie

W Jałcie zakończyła się konferencja szefów rządów USA, ZSRR i Wielkiej Brytanii. Uzgodniono stanowisko wobec hitlerowskich Niemiec i ich kapitulacji oraz podzielono Europę na dwie strefy wpływów: aliantów zachodnich i ZSRR. Wschodnia granica Polski została ustalona na linii Curzona. Jako rekompensatę Polska uzyskała rozszerzenie terytorium na północ i zachód.

11 lutego 2004 - Zmarł płk Ryszard Kukliński

Zmarł pułkownik Ryszard Kukliński. W latach 70. i na początku 80. pułkownik przekazał Amerykanom między innymi strategiczne plany wojskowe Związku Radzieckiego i Układu Warszawskiego. Pracował w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. W 1981 r. uprzedził Amerykanów o stanie wojennym w Polsce i przekazał plany tej operacji oraz inne tajemnice Układu Warszawskiego. W 1981 r. uciekł do USA. Za działalność szpiegowską został zaocznie skazany na śmierć. Polskie sądy zwróciły mu honor i stopień oficerski w 1995 r. Do kraju mógł przyjechać dopiero w 1998 r.

da0wq6v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
da0wq6v
Więcej tematów