WP

11 listopada: otwarte sklepy. Gdzie zrobimy zakupy w Święto Niepodległości?

Przypadające na 11 listopada Święto Niepodległości jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Nie oznacza to jednak, że wszystkie sklepy i punkty gastronomiczne będą w tym dniu zamknięte. Gdzie zatem zrobimy zakupy 11 listopada 2018?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy sklepy będą otwarte 11 listopada?
Czy sklepy będą otwarte 11 listopada? (iStock.com)
WP

11 listopada – Święto Niepodległości i niedziela niehandlowa

W dniu 11 listopada wypada zarówno Narodowe Święto Niepodległości, jak i niedziela niehandlowa. Oznacza to, że w tym dniu obowiązuje zakaz handlu, a więc nieczynne będą markety wielkopowierzchniowe, galerie handlowe i większość sklepów. Nie zrobimy więc zakupów w Biedronce, Lidlu, Tesco, Kauflandzie czy Auchan.

Mimo znacznych ograniczeń zgodnie z zapisami zawartymi w Kodeksie pracy branża gastronomiczna i branża hotelarska mogą pracować w święta, w tym również 11 listopada. W praktyce znaczy to, że jeśli chcemy zrobić zakupy czy skorzystać z usług gastronomiczny, 11 listopada czynne mogą być restauracje, piekarnie, cukiernie, lodziarnie, sklepy osiedlowe, stacje benzynowe, atrakcje kulturalne czy kina.

WP

Sklepy otwarte 11 listopada

W dniu Narodowego Święta Niepodległości 2018 czynne będą wybrane sklepy, w których za kasą stanie właściciel. Takie rozwiązanie mogą wykorzystać sklepy osiedlowe, a także sieci sklepów takich jak Żabka, Małpka, Freshmarket czy Lewiatan, jednak status zależny jest od poszczególnych placówek – część sklepów może pozostać tego dnia zamknięta. W dniu 11 listopada należy się przy tym spodziewać zmienionych godzin otwarcia poszczególnych sklepów.

Do sklepów, które mogą być otwarte 11 listopada, należą też apteki, kwiaciarnie i sklepy znajdujące się przy dworcach oraz lotniskach.

Czy restauracje będą otwarte w Święto Niepodległości 2018?

WP

Zgodnie z przepisami dotyczącymi dni niehandlowych, zakaz handlu nie obejmuje punktów gastronomicznych takich jak restauracje. Przykładowo część restauracji sieci McDonald's będzie otwarta w Święto Niepodległości, jednak ta kwestia może być rozwiązana odmiennie w poszczególnych lokalach. Niektóre restauracje będą czynne w innych godzinach niż tradycyjnie, inne zaś mogą być zamknięte 11 lub 12 listopada. Podobnie może wyglądać sytuacja w innych sieciach takich jak restauracje KFC, Subway, Pizza Hut, Salad Story, Burger King czy popularne kawiarnie.

Sklepy otwarte 12 listopada

W związku z wprowadzeniem przez Sejm ustawy o wolnym od pracy dniu 12 listopada z okazji stulecia niepodległości, w poniedziałek po tegorocznym Święcie Niepodległości będzie obowiązywał zakaz handlu działający na zasadach podobnych jak w święta i niedziele niehandlowe.

Polub WP Wiadomości
WP
WP