11 listopada 2019. Czym jest Święto Niepodległości? Jak je obchodzimy?

Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy każdego roku 11 listopada. Upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. 11 listopada jest jednak datą umowną. Sprawdź, dlaczego.

11 listopada 2019. Czym jest Święto Niepodległości? Jak je obchodzimy?
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

04.11.2019 09:25

11 listopada. Dlaczego Święto Niepodległości przypada tego dnia?

11 listopada jako Święto Niepodległości ustanowił przedwojenny rząd Polski. Władze II Rzeczpospolitej chciały upamiętnić objęcie władzy w Warszawie przez Józefa Piłsudskiego. 10 listopada 1918 Józef Piłsudski powrócił do Polski, a 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim.

Odzyskanie niepodległości składało się z wielu etapów. Jesienią 1918 roku mijały cztery lata od rozpoczęcia I wojny światowej. Stało się jasne, że Niemcy i Austro-Węgry niedługo upadną. Polska i inne kraje regionu zyskały niezwykłą szansę na zdobycie niepodległości.

7 października 1918 niepodległość Polski proklamowała Rada Regencyjna. Organ ten stworzyli niemieccy okupanci, którzy nie mieli już siły, by stłumić bunt Polaków. Rząd powołany przez Radę Regencyjną nie cieszył się jednak wystarczającym poparciem społecznym. Przekazał władzę Piłsudskiemu, który powrócił z niemieckiego więzienia.

Polacy szaleli z radości. Wkrótce Piłsudski sformował nowy rząd, rozpisano pierwsze wybory, rozpoczęła się też walka o granice odrodzonej Rzeczpospolitej.

11 listopada. Tradycje i wydarzenia związane z tym dniem

Święto Niepodległości ustanowiono dopiero w 1937 roku. Przed wojną obchodzono je zaledwie dwa razy, podczas wojny nie odbywały się żadne uroczystości. W 1945 roku święto zostało zniesione przez władze komunistyczne. Przywrócono je w 1989 roku.

Dla krajów zachodnich 11 listopada to przede wszystkim rocznica zakończenia I wojny światowej. 11 listopada 1918 roku w Compiègne reprezentanci aliantów i Niemiec podpisali rozejm, który oznaczał zwycięstwo sprzymierzonych.

11 listopada już przed wojną był dniem wolnym od pracy. Tradycję tę podtrzymano w III Rzeczpospolitej. Oprócz przemówienia prezydenta na placu Piłsudskiego, wielkiej parady wojskowej w Warszawie i oficjalnych uroczystości, organizuje się biegi i marsze niepodległości, koncerty, wystawy, inscenizacje i inne wydarzenia kulturalne.

Marsze Niepodległości od 1989 roku odbywają się w różnych miastach Polski. Jednak dopiero od 2010 roku sprawa znalazła się na czołówkach gazet i portali internetowych. Marsz Niepodległości w Warszawie stał się okazją do masowego wyrażania uczuć patriotycznych, a także do manifestacji nacjonalistów. Media donosiły o zachodzących podczas marszu incydentach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)