100 przypadków małpiej ospy w Europie. Może się rozprzestrzenić wraz z letnimi imprezami
Światowa Organizacja Zdrowia zorganizowała nadzwyczajne spotkanie, aby omówić wybuch zarażeń małpią ospą. W Europie potwierdzono lub podejrzewa się już ponad 100 przypadków tej choroby. - Obawiam się, że rozprzestrzenianie się małpiej ospy w Europie może ulec przyspieszeniu wraz z odbywającymi się latem imprezami i festiwalami - ostrzegł dyrektor WHO na Europę Hans Kluge.
W ciągu ostatnich dni przypadki małpiej ospy zdiagnozowano w co najmniej ośmiu europejskich państwach - Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a także w USA, Kanadzie i Australii - przypomniał Kluge.
Hiszpania zgłosiła w piątek 24 nowe przypadki, głównie w regionie Madrytu. Rząd regionalny zamknął tamtejszą saunę, w której doszło do większości infekcji.
"W Europie rozpoczyna się sezon letni, któremu towarzyszą masowe zgromadzenia, festiwale i imprezy, obawiam się, że transmisja może przyspieszyć, ponieważ obecnie wykrywane przypadki dotyczą osób angażujących się w aktywność seksualną, a objawy (tej choroby) są dla wielu osób nieznane" - przekazał Kluge w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej WHO.
Coraz większe problemy z rozszerzeniem Sojuszu. "Ostra gra"
Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach - informuje WHO.
Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z płynami ustrojowymi zainfekowanej osoby, w tym przez stosunki seksualne.
Małpia ospa. Ostatnie przypadki są nietypowe
Ostatnie przypadki zakażeń są pod kilkoma względami nietypowe - pisze Kluge. Po pierwsze dochodzi do nich u osób, które nie podróżowały wcześniej do krajów Afryki, w których małpia ospa jest chorobą endemiczną. Po drugie, większość infekcji została wykryta wśród mężczyzn, którzy uprawiali seks z innymi mężczyznami. Po trzecie, pojawienie się w ostatnim czasie zakażeń w różnych państwach sugeruje, że wirus już od pewnego czasu rozprzestrzenia się po świecie - wyliczył dyrektor europejskiego oddziału WHO.
Osoby z podejrzeniem małpiej ospy powinny być badane i izolowane od momentu pojawienia się pierwszych objawów - zaznaczył Kluge. Dodał, że WHO ściśle współpracuje z władzami krajów, w których pojawiła się ta choroba, by zbadać jej źródła i zapobiec dalszemu przenoszeniu się wirusa.
Naukowcy nie przewidują, że fala zarażeń przekształci się w pandemię taką jak pandemia koronawirusa, biorąc pod uwagę, że wirus małpiej ospy nie rozprzestrzenia się tak łatwo, jak SARS-Cov-2.
Fabian Leendertz z Instytutu Roberta Kocha opisał zarażenia jako epidemię. - Jednak jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta epidemia trwała długo. Przypadki można dobrze wyizolować za pomocą śledzenia kontaktów. Istnieją leki i skuteczne szczepionki, które można zastosować w razie potrzeby - powiedział.
Źródło: PAP, Reuters