Trwa ładowanie...
d3b5hw5
nauka
03-03-2003 15:46

100 lat daktyloskopii


100 lat temu - 3 marca 1903 roku - w więzieniu Sing Sing w USA po raz pierwszy wykorzystano daktyloskopię - metodę identyfikacji człowieka na podstawie odcisków jego palców.

d3b5hw5
d3b5hw5

Za ojca daktyloskopii uważa się Francisa Galtona - to on w swoim dziele z roku 1892 udowodnił słuszność zasady 3N - niezmienności, nieusuwalności i niepowtarzalności.

Daktyloskopia polega na identyfikacji na podstawie odcisku wzoru linii papilarnych dłoni pozostawionych na miejscu zdarzenia. Wzór linii papilarnych jest niepowtarzalny dla każdego człowieka.

Aby wynik identyfikacji był wiarygodny, materiał porównawczy i materiał dowodowy musi mieć określoną ilość cech wspólnych. W Polsce przyjmuje się jako dolną granicę 15.

Pomocna w tych badaniach jest również tak zwana linia Galtona, która łączy centrum wzoru z deltą - dwoma liniami biegnącymi równolegle rozchylając się w kształt lejka. (an)

d3b5hw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b5hw5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj