"Pan wszystkich stworzeń", "pogromca Imperium Brytyjskiego" i okrutny dyktator
W 1962 r. Uganda zyskała niepodległość, ale Amin nie porzucił jeszcze wtedy munduru na rzecz polityki. Władzę w kraju przejął dopiero dziewięć lat później, dokonując zamachu stanu. Być może nie stanąłby na czele puczystów, gdyby nie groźba procesu o korupcję. Generał Amin postanowił więc, że stanie się prawem, zamiast mu się podporządkować. Ugandyjczyka miała także cicho poprzeć Wielka Brytania, która uważała go za posłusznego sojusznika.
Ówczesny prezydent Milton Obote był podczas puczu poza granicami Ugandy, na spotkaniu Wspólnoty Brytyjskiej. Amin i Obote byli zresztą dawnymi kompanami - kilka lat wcześniej wspólnie obalili władzę króla Bugandy i pierwszego ugandyjskiego prezydenta Edwarda Mutesa II. Oboje odrobili lekcję z tych wydarzeń: Amin, jak sprawnie zorganizować przewrót; Obote, by nie wracać do kraju, gdzie na jego ludzi już zapadły wyroki.
Na zdjęciu: Milton Obote (po prawej), którego obalił Idi Amin i prezydent Tanzanii Julius Nyerere, który położy kres rządom Amina; 1969 r.