10. rocznica Radia Maryja
8 grudnia mija 10 lat od rozpoczęcia działalności przez Radio Maryja. Radio, założone i kierowane przez ojca Tadeusza Rydzyka, jest własnością Polskiej Prowincji Redemptorystów.
W 1994 r. Radio otrzymało koncesję na nadawanie programu ogólnopolskiego. Obejmuje ono swym zasięgiem prawie całe terytorium Polski. Dzięki przekazowi satelitarnemu, dociera też do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Meksyku, Kuby i Panamy. Według Katolickiej Agencji Informacyjnej, Radia Maryja słucha codziennie 6 mln osób.
Sztandarową audycją w codziennym programie Radia Maryja są "Rozmowy niedokończone". W "Aktualnościach" redaktorzy Naszego Dziennika komentują najważniejsze wydarzenia społeczne w Polsce i na świecie. Dwa razy dziennie nadawane są katechezy. Na antenie Radia Maryja można także wysłuchać felietonów z cyklu "Myśląc Ojczyzna" czy "Spróbuj pomyśleć". Oprócz tego, rozgłośnia transmituje uroczystości religijne i Msze św., prowadzi na antenie modlitwę różańcową. Radio nie emituje reklam, utrzymuje się z darowizn swoich słuchaczy.
Od chwili powstania Radio Maryja wywołuje kontrowersje. Radio protestowało m.in. przeciwko wyświetlaniu na ekranach kin filmu "Ksiądz" oraz przeciwko liberalizacji ustawy antyaborcyjnej. Zorganizowało akcję "Nie pornografii", po której z ponad 1000 kiosków wschodniej Polski zniknęły pisma "dla dorosłych".
Radio Maryja angażowało się też w kampanie wyborcze, m.in. przed wyborami prezydenckimi 1995 r. i parlamentarnymi 1997 r. Po przegranej Lecha Wałęsy w wyborach prezydenckich zorganizowało akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o unieważnienie wyborów.
Władze kościelne niejednokrotnie dystansowały się od niektórych wypowiedzi, które padały na antenie Radia Maryja. (miz)