Trwa ładowanie...

10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Antoni Macierewicz zapowiada raport końcowy

Zbliża się 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Obecnie trwają ustalenia dotyczące organizacji i przebiegu obchodów, w których udział mają wziąć prezydent i premier. Były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz ogłosił, że już wkrótce opublikuje końcowy raport na temat tragicznego wypadku.

Share
10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Antoni Macierewicz zapowiada raport końcowy
Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d2pktlt

Raport podkomisji na temat katastrofy smoleńskiej z 2010 roku Antoni Macierewicz zapowiedział na łamach mediów publicznych. Jak stwierdził były szef MON podsumowanie prac będzie zawierało zarówno przebieg, przyczyny, jak i skutki wypadku sprzed niemal 10 lat.

– Proszę Państwa jestem ostatnio bardzo często pytany o to czy 10. rocznica tragedii smoleńskiej przyniesie także informacje o tym, co naprawdę się wydarzyło, jak do tego doszło, kto jest za to odpowiedzialny, czyli krótko mówiąc, czy będzie raport, który pokaże rzeczywisty przebieg wydarzeń. Tak. Taki raport będzie – oświadczył Macierewicz w felietonie z cyklu "Głos Polski" w TV Trwam.

Polityk nie ogłosił konkretnego terminu ujawnienia raportu, jednak ze względu na zbliżającą się rocznicę katastrofy można przewidywać, że ukaże się on 10 kwietnia. – Oczywiście nie można wykluczyć, że ze względów technicznych, a także różnych innych (…) niektóre informację będą opublikowane później – dodał Macierewicz.

d2pktlt

Zobacz także: Duda o katastrofie smoleńskiej. "Ładunek bólu"

Raport podkomisji smoleńskiej będzie podzielony na cztery części. W pierwszej z nich ma zostać omówiona kwestia remontu samolotu TU-154, który według byłego ministra był "realizowany pod olbrzymim wpływem rosyjskim, a zwłaszcza specjalnych służb rosyjskich ze wsparciem niektórych służb specjalnych działających w Polsce i niektórych polityków".

W drugiej części raportu zanalizowane zostaną przyczyny katastrofy. W podzielonym na dwa działy fragmencie znajdzie się ocena sprowadzania samolotu TU-154 na lotnisko w Smoleńsku przez rosyjskich kontrolerów lotu. – Jak wiadomo zostało nawet wobec nich wystosowane przez prokuraturę stwierdzenie, że są oni odpowiedzialni za fałszywe sprowadzanie samolotu – stwierdził Macierewicz.

d2pktlt

W drugim bloku trzeciej części omówiona zostanie kwestia rzekomego wybuchu, który miał nastąpić na pokładzie samolotu. – Po drugie to jak doszło do eksplozji, jak doszło do zniszczenia samolotu – najpierw lewego skrzydła, a później centropłatu. To drugi fragment, blok drugiej części tego raportu – oznajmił Macierewicz.

Katastrofa smoleńska. Nie zabrakło Donalda Tuska

Trzecia część raportu to analiza "fałszowania badania katastrofy". Znaleźć się w niej ma m.in. nazwiska Donalda Tuska. – (…) tutaj szczególną rolę odegrał pan Donald Tusk, ale nie tylko, bo także ówczesny minister obrony narodowej, który nie powołał komisji badania wypadków lotniczych lotnictwa państwowego – powiedział marszałek senior Sejmu.

Czwartym fragmentem będzie ekspertyza wydana na temat katastrofy smoleńskiej przez Uniwersytet Wichita w Stanach Zjednoczonych.

W katastrofie pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Wśród ofiar był m.in. prezydent Lech Kaczyński, jego żona, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2pktlt

Podziel się opinią

Share
d2pktlt
d2pktlt
Więcej tematów