Trwa ładowanie...
d4f0n2a

10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Antoni Macierewicz zapowiada raport końcowy

Zbliża się 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Obecnie trwają ustalenia dotyczące organizacji i przebiegu obchodów, w których udział mają wziąć prezydent i premier. Były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz ogłosił, że już wkrótce opublikuje końcowy raport na temat tragicznego wypadku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Katastrofa smoleńska. Antoni Macierewicz zapowiada szczegółowy raport.
Katastrofa smoleńska. Antoni Macierewicz zapowiada szczegółowy raport. (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d4f0n2a

Raport podkomisji na temat katastrofy smoleńskiej z 2010 roku Antoni Macierewicz zapowiedział na łamach mediów publicznych. Jak stwierdził były szef MON podsumowanie prac będzie zawierało zarówno przebieg, przyczyny, jak i skutki wypadku sprzed niemal 10 lat.

– Proszę Państwa jestem ostatnio bardzo często pytany o to czy 10. rocznica tragedii smoleńskiej przyniesie także informacje o tym, co naprawdę się wydarzyło, jak do tego doszło, kto jest za to odpowiedzialny, czyli krótko mówiąc, czy będzie raport, który pokaże rzeczywisty przebieg wydarzeń. Tak. Taki raport będzie – oświadczył Macierewicz w felietonie z cyklu "Głos Polski" w TV Trwam.

Polityk nie ogłosił konkretnego terminu ujawnienia raportu, jednak ze względu na zbliżającą się rocznicę katastrofy można przewidywać, że ukaże się on 10 kwietnia. – Oczywiście nie można wykluczyć, że ze względów technicznych, a także różnych innych (…) niektóre informację będą opublikowane później – dodał Macierewicz.

d4f0n2a

Zobacz także: Duda o katastrofie smoleńskiej. "Ładunek bólu"

Raport podkomisji smoleńskiej będzie podzielony na cztery części. W pierwszej z nich ma zostać omówiona kwestia remontu samolotu TU-154, który według byłego ministra był "realizowany pod olbrzymim wpływem rosyjskim, a zwłaszcza specjalnych służb rosyjskich ze wsparciem niektórych służb specjalnych działających w Polsce i niektórych polityków".

W drugiej części raportu zanalizowane zostaną przyczyny katastrofy. W podzielonym na dwa działy fragmencie znajdzie się ocena sprowadzania samolotu TU-154 na lotnisko w Smoleńsku przez rosyjskich kontrolerów lotu. – Jak wiadomo zostało nawet wobec nich wystosowane przez prokuraturę stwierdzenie, że są oni odpowiedzialni za fałszywe sprowadzanie samolotu – stwierdził Macierewicz.

d4f0n2a

W drugim bloku trzeciej części omówiona zostanie kwestia rzekomego wybuchu, który miał nastąpić na pokładzie samolotu. – Po drugie to jak doszło do eksplozji, jak doszło do zniszczenia samolotu – najpierw lewego skrzydła, a później centropłatu. To drugi fragment, blok drugiej części tego raportu – oznajmił Macierewicz.

Katastrofa smoleńska. Nie zabrakło Donalda Tuska

Trzecia część raportu to analiza "fałszowania badania katastrofy". Znaleźć się w niej ma m.in. nazwiska Donalda Tuska. – (…) tutaj szczególną rolę odegrał pan Donald Tusk, ale nie tylko, bo także ówczesny minister obrony narodowej, który nie powołał komisji badania wypadków lotniczych lotnictwa państwowego – powiedział marszałek senior Sejmu.

Czwartym fragmentem będzie ekspertyza wydana na temat katastrofy smoleńskiej przez Uniwersytet Wichita w Stanach Zjednoczonych.

d4f0n2a

W katastrofie pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Wśród ofiar był m.in. prezydent Lech Kaczyński, jego żona, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4f0n2a

Podziel się opinią

Share

d4f0n2a

d4f0n2a
Więcej tematów