Świat10 mln dol. za założyciela pakistańskiej organizacji terrorystycznej

10 mln dol. za założyciela pakistańskiej organizacji terrorystycznej

Amerykański departament stanu ustanowił 10 milionów dolarów nagrody, czyli równowartość ponad 30 milionów złotych, za Hafiza Mohammeda Saeeda, założyciela pakistańskiej organizacji terrorystycznej odpowiedzialnej za zamachy w Bombaju, w których zginęło 166 osób - podaje agencja Associated Press.

10 mln dol. za założyciela pakistańskiej organizacji terrorystycznej
Źródło zdjęć: © AP | Anjum Naveed,File

W 1984 roku Saeed założył organizację Laszkar-e-Toiba (nieoficjalnie przy wsparciu pakistańskich władz), której pierwotnym celem było udzielanie pomocy zbrojnej afgańskim mudżahedinom walczącym ze Związkiem Radzieckim. Po wycofaniu się wojsk radzieckich z Afganistanu, organizacja skierowała swoje działania przeciwko Indiom, z którymi Pakistan o dziesięcioleci toczy spór o stany Dżammu i Kaszmir.

W 2008 roku organizacja, prawdopodobnie przy wsparciu pakistańskiego wywiadu, przeprowadziła serię ataków terrorystycznych w Bombaju, w których zginęło 166 osób, w tym sześcioro obywateli USA.

Zdelegalizowani, ale nadal działają

Waszyngton oficjalnie uznał Laszkar-e-Toiba (LeT) za organizację terrorystyczną w grudniu 2001 roku, tuż po zamachach z 11 września. W 2002 roku pod presją USA, Pakistan zdelegalizował Laszkar-e-Toiba, jednak nieoficjalnie organizacja swobodnie funkcjonuje nadal pod zmienioną nazwą Dżamaat ad-Dawa, a jej skrzydło zbrojne przeniosło się do pakistańskiego Kaszmiru, który prawnie pozostaje poza jurysdykcją Islamabadu.

Dżamaat ad-Dawa, będąca de facto przykrywką LeT, wykorzystuje klęski żywiołowe, takie jak na przykład niszczycielską powódź w 2010 r., jako możliwość do rekrutacji i zbierania funduszy - pisze AP. W 2008 r. USA uznały także Dżamaat ad-Dawa za organizację terrorystyczną.

Sam Hafiz Saeed działa w Pakistanie całkowicie otwarcie - wygłasza publiczne przemówienia i nawet występuje w telewizji. Nagroda zaoferowana za jego ujęcie jest jedną z najwyższych ustanowionych przez USA. Wynosi tyle samo, co za osławionego mułłę Omara, przywódcę afgańskich talibów - zauważa agencja AP.

Więcej wart tylko następca bin Ladena

Obecnie więcej wart jest tylko Ajman az-Zawahiri, domniemany następca Osamy bin Ladena na stanowisku szefa Al-Kaidy, za którego amerykański departament stanu oferuje 25 milionów dolarów. Ponadto 2 miliony dolarów można zarobić za Hafiza Abdula Rahmana Makkiego - zastępcę i szwagra założyciela Laszkar-e-Toiba.

Informacja o nagrodzie pojawiła się na prowadzonej przez administrację USA stronie "Rewards for Justice" (ang. Nagrody za Sprawiedliwość). Departament stanu opisuje Saeeda, jako byłego profesora języka arabskiego i inżyniera, który stoi na czele organizacji mającej na celu "wprowadzenie islamskich rządów w Pakistanie i części Indii".

Krok USA może skomplikować amerykańsko-pakistańskie relacje, które i tak w ostatnim czasie są napięte - zauważa Associated Press.

W grudniu 2008 r. Saeed i inni członkowie jego organizacji zostali zatrzymani, gdy rząd Pakistanu nakazał zamknięcie biur tej organizacji i zamrożenie aktywów. Dzień wcześniej Rada Bezpieczeństwa ONZ wpisała Dżamaat ad-Dawa na listę organizacji wspierających terroryzm.

Jednak już w czerwcu 2009 r. sąd w Lahaur na wschodzie Pakistanu nakazał zwolnienie Saeeda i trzech członków Dżamaat ad-Dawa z aresztu domowego, uznając dalsze ich przetrzymywanie za bezpodstawne.

Konflikt pakistańsko-indyjski kluczem

Tolerowanie przez pakistańskie władze działalności Lashkar-e-Taiba jest zakorzenione w trwającym kilkadziesiąt lat konflikcie z Indiami. Analitycy uważają, że Islamabad wciąż postrzega to ugrupowanie jako użyteczne w naciskach na Indie, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie spornego Kaszmiru.

Szef indyjskiej dyplomacji Samanahalli M. Krishna przyjął z zadowoleniem informację o nagrodzie za schwytanie założyciela Lashkar-e-Taiba. Według Delhi jest to sygnał dla organizacji, że wspólnota międzynarodowa pozostaje zjednoczona w walce z terroryzmem.

Od uzyskania niepodległości w 1947 roku Indie i Pakistan stoczyły ze sobą trzy wojny, w tym dwie o Kaszmir.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)