Trwa ładowanie...
d43v69l

10-lecie archidiecezji białostockiej

Poprzedzona nieszporami procesja z obrazem
Matki Boskiej Ostrobramskiej główną ulicą Białegostoku oraz
uroczysta msza święta przed katedrą - były głównymi punktami
obchodów 10-lecia powstania archidiecezji białostockiej.

d43v69l
d43v69l

W uroczystościach w sobotę wieczorem wzięli udział katoliccy biskupi i arcybiskupi z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy oraz bp Jakub ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Nabożeństwu przewodniczył kardynał Johannes Degenhardt metropolita Paderborn w Niemczech. Homilię wygłosił prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Uroczystości 10-lecia powstania archidiecezji białostockiej były połączone z obchodami 75-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie oraz siódmą rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia w białostockiej katedrze, który jest wierną kopią sławnego wileńskiego obrazu. 25 lat temu wyświęcono kaplicę Matki Bożej Miłosierdzia w białostockiej katedrze.

Metropolita białostocki abp Wojciech Ziemba, który przewodniczy zespołowi biskupów polskich ds. kontaktów z biskupami litewskimi witając dostojników kościelnych zza wschodniej granicy podkreślił, że wszystkich łączy kult Matki Bożej Miłosierdzia.

Sława Wileńskiej Pani rozciąga się na całą Europę Wschodnią. Od wieków w różnych językach oddajemy jej hołd - mówił do licznie zgromadzonych wiernych.

d43v69l

Wiodącym mottem uroczystości były słowa "Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia", którymi 5 czerwca 1991 roku przemówił do tysięcy wiernych - także zza wschodniej granicy - na białostockim lotnisku Krywlany papież Jan Paweł II. Wtedy, ku zaskoczeniu - bo nie przewidywał tego oficjalny program pielgrzymki - ogłosił powołanie diecezji białostockiej. Ojciec Święty wyniósł wtedy także na ołtarze błogosławioną Bolesławę Lament, siostrę Misjonarkę Świętej Rodziny, prekursorkę ekumenizmu na ziemiach wschodnich.

Prymas kardynał Józef Glemp mówił, że obchodzone rocznice w kościele białostockim należy na nowo przeżyć i wyciągnąć wnioski. Podkreślił, że powoływanie nowych struktur w kościele to nie zabieg administracyjny a pomnażanie Chrystusa i Ewangelii oraz kolejna obecność w naszym życiu Matki Bożej.

Ona jest dzisiaj z Ojcem Świętym podejmującym tak wielkie i tak trudne podróże po to, aby w tych pielgrzymkach ukazała się jedność chrześcijan, jedność ludzi wierzących w Boga. Czyż byłby inny motyw, aby Ojciec Święty udawał się - będąc przecież fizycznie słabym - w takie pielgrzymki, gdyby nie miłość i chęć przybliżenia prawdy Ewangelii światu? - mówił prymas.

Diecezja białostocka stała się archidiecezją decyzją papieską zawartą w bulli "Totus tuus" z 25 marca 1992 roku. Dokumentem tym papież ustanowił również metropolię białostocką, składająca się z archidiecezji białostockiej oraz diecezji sufraganalnych łomżyńskiej i drohiczyńskiej.

d43v69l

Archidiecezja białostocka jest jedną z mniejszych w Polsce. Obejmuje tereny między Narwią i Biebrzą oraz rejon Puszczy Białowieskiej. Obecnie liczy 10 dekanatów, ok. 100 parafii i 1 rektorat. Skupia około 400 tys. wiernych. Najważniejsze sanktuaria to Różanystok, Krypno i bazylika katedralna w Białymstoku.

Za jedno z wyzwań na przyszłość metropolita białostocki wbp Wojciech Ziemba stawia dalszy dialog ekumeniczny z Cerkwią prawosławną. Podlasie to region najliczniej zamieszkiwany w kraju przez wyznawców prawosławia.(iza)

d43v69l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43v69l
Więcej tematów