1 września zawyją syreny. Na szczęście nie ma powodów do obaw
W najbliższy czwartek niemal w całym kraju zawyją syreny alarmowe. Chociaż przeznaczone są do nadawania sygnałów ostrzegawczych, w tym dniu nie zostaną uruchomione z powodu zagrożenia. 1 września przypada 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Syreny 1 września są elementem uroczystych obchodów.
Syreny alarmowe powinny być uruchamiane w sytuacji zagrożenia, o którym natychmiast powinni zostać powiadomieni mieszkańcy regionów. Chodzi między innymi o klęski żywiołowe, zagrożenia związane ze środowiskiem, powietrzem, a także skażeniami. W wielu miastach Polski wycie syren nie jest jednak powiązane z sytuacjami niebezpiecznymi, a jest powiązane z obchodami ważnych rocznic i wydarzeń. Tak będzie także 1 września.
1 września syreny. Dlaczego zostanie uruchomiony alarm?
W czwartek syreny niemal w całej Polsce zostaną uruchomione w samo południe. Sygnał potrwa 1 minutę, upamiętniając ofiary II wojny światowej. W 2022 roku syreny 1 września zawyją również z powodu treningu wojewódzkiego Systemów Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Informacja ta pojawiła się już kilka dni temat na stronach internetowych wielu urzędów.
"W ramach treningu Wojewódzkiego Systemów Wykrywania Skażeń i Alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 83 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, w dniu 1 września (czwartek) o godz. 12:00 zostanie nadany akustyczny sygnał alarmowy (ciągły sygnał syreny na czas 1 minuty)".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mimo protestów w Warszawie zawyją syreny. Wiceminister wyjaśnia
Syreny 1 września. Czy są powody do obaw? Jak wyglądają sygnały ostrzegawcze
Czwartkowe uruchomienie syren alarmowych 1 września nie będzie zwiastować nadchodzącego zagrożenia. To, jak wyglądają sygnały alarmowe, przedstawia Centrum Zarządzania Kryzysowego:
- Alarm o klęskach żywiołowych i zagrożeniu środowiska
Ostrzeżenie za pomocą syren to dźwięk ciągły, trwający 3 minuty, który może być uzupełniony słowną informacją przekazywaną poprzez media lokalne, wskazującą sposób, w który powinni zachować się mieszkańcy.
- Alarm powietrzny
Ostrzeżenie za pomocą syren to dźwięk sekwencyjny, w stosunku 3:1 (3 sekundy dźwięku/1 sekunda przerwy), trwający 3 minuty, który jest uzupełniony ostrzeżeniem słownym "Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm powietrzny dla...".
- Alarm o skażeniach
Ogłoszenie za pomocą syren to przerywany dźwięk modulowany, trwający 3 minuty, którego sekwencja wynosi 1:1 (1 sekunda dźwięku/1 sekunda przerwy). Sygnał jest uzupełniony komendą słowną "Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm o skażeniach...dla...".
- Uprzedzenie o zagrożeniu skażeniami
W tym przypadku sygnał dźwiękowy nie jest używany. Powiadomienie o zagrożeniu polega na trzykrotnym wygłoszeniu komendy słownej "Uwaga! Uwaga! Osoby znajdujące się na terenie ... około godz... min. ... może nastąpić skażenie...w kierunku...".
Syreny alarmowe są używane także podczas odwoływania alarmów. Emitowany przez nie dźwięk trwa wówczas 3 minuty i jest uzupełniony komendą słowną "Uwaga! Uwaga! Odwołuję alarm...". W przypadku zawiadamiania o zagrożeniu bez użycia alarmu, jego odwołanie również nie wymaga uruchomienia syren.