Powstanie Warszawskie. Dlaczego 1 sierpnia wyją syreny? Godzina "W"
1 sierpnia o godz. 17, nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce, zawyją syreny. Nadany zostanie system ciągły, który będzie trwał minutę lub trzy - w zależności od miejsca. Syreny zawyją w Godzinę "W", aby uczcić poległych Powstańców Warszawskich.
W niedzielę 1 sierpnia obchodzimy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tego powodu, o godz. 17 włączone zostaną syreny alarmowe. Cała Polska zatrzyma się na chwilę, by uczcić pamięć o uczestnikach Powstania Warszawskiego.
W tym dniu główne obchody upamiętniające historyczne wydarzenie odbędą się jak co roku w Warszawie.
W miejscach pamięci związanych z powstaniem złożone zostaną kwiaty. Zaplanowano także Marsz Pamięci. Oprócz tego na Woli odbędzie się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.
Zobacz też: Pol'and'Rock Festival wystartował. W nowym miejscu, bez tłumów i tylko dla zaszczepionych
1 sierpnia wybuch Powstania Warszawskiego
"Zwracamy się do wszystkich warszawianek, warszawiaków i osób goszczących w naszym mieście, aby na dźwięk syren alarmowych zatrzymali się i minutą ciszy uczcili 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wspólnie oddajmy hołd poległym i żyjącym uczestnikom Powstania Warszawskiego. Uczcijmy pamięć wszystkich tych, którzy 77 lat temu znaleźli w sobie siłę i odwagę, aby walczyć o wolność Polski. Nie zapominajmy również o cywilnej ludności Warszawy, która z wielkim poświęceniem wspierała walczących Powstańców. Im wszystkim jesteśmy winni dozgonnie wdzięczność i szacunek. Cześć Bohaterom Powstania!" - przekazano w komunikacie stołecznego ratusza.
Powstanie Warszawie. Godzina "W"
Godzina "W" to godz. 17. To właśnie wtedy 1 sierpnia 1944 wybuchło Powstanie Warszawskie. Bohaterski zryw zakończył się 3 października 1944 roku — trwał 63 dni.
Powstanie Warszawie zakończyło się kapitulacją powstańców. W tym czasie stolicę okupowały wojska niemieckie. Była to największa akcja zbrojna Armii Krajowej.
W Powstaniu Warszawskim zginęło blisko 16 tysięcy osób. Walczyło łącznie około 45 tysięcy żołnierzy (w szczytowym momencie walk). Około 20 tysięcy zostało rannych.
Ogromne były również starty w ludności cywilnej. Śmierć poniosło wówczas 180 tys. osób. Około 500 tys. warszawiaków wypędzono z miasta. Stolica została niemal doszczętnie zniszczona.
Źródło: PAP, Miasto Stołeczne Warszawa