Emmanuel Macron
Miejsce urodzenia: | Amiens, Francja |
Partie: | En Marche! (6 kwietnia 2016-8 maja 2017, lider) |
Emmanuel Macron to francuski polityk, a także urzędnik i bankowiec. Pełnił też urząd ministra gospodarki, przemysłu i cyfryzacji, a w 2017 roku objął urząd prezydenta Francji.
Emmanuel Macron – życiorys
Emmanuel Macron urodził się 21 grudnia 1977 roku w Amiens we Francji. Uczęszczał do jezuickiego liceum w Amiens, a także do szkoły średniej Lycée Henri-IV w Paryżu. Studiował na Université de Paris X, gdzie ukończył filozofię, a także uzyskał tytuł naukowy w dziedzinie nauk publicznych. Pracował przy edycji książki filozofa Paula Ricœura „La Mémoire, l'histoire, l'oubli” w latach 1999–2001.
Emmanuel Macron – kariera
W latach 2004–2008 Emmanuel Macron zajmował się finansami w Ministerstwie Gospodarki, pełnił też zadania referenta w komisji badającej wzrost gospodarczy Francji. Od 2008 roku zajmował się bankowością inwestycyjną w Rothschild & Cie Banque.
Między 2006 a 2009 rokiem Emmanuel Macron należał do Partii Socjalistycznej, od 2012 roku pracował w Pałacu Elizejskim jako zastępcą sekretarza generalnego, a w 2014 roku objął stanowisko ministra gospodarki, przemysłu i cyfryzacji pod premierem Manuelem Vallsem. Stopniowo stał się rozpoznawalny i założył własną partię polityczną En Marche! w kwietniu 2016 roku, co spotkało się z krytyką prezydenta Hollande, w czego wyniku Macron zrezygnował ze stanowiska ministra.
Emmanuel Macron wziął udział w wyborach na prezydenta Francji w 2017 roku i w pierwszej turze, która odbyła się 23 kwietnia, uzyskał największe poparcie spośród wszystkich kandydatów (24,01 proc.). Jego konkurentką w drugiej turze wyborów została Marine Le Pen (21,30% głosów) z Frontu Narodowego. W drugiej turze wyborów Emmanuel Macron uzyskał 66,06% głosów i został prezydentem Francji.
Emmanuel Macron – poglądy polityczne
Emmanuel Macron bywa określany przez niektórych jako przedstawiciel liberalizmu socjalnego, a przez innych jako socjaldemokrata. Jego poglądy mieszczą się w centrum.
Macron popiera wolny rynek i prawo El Khomri, jest też za wprowadzeniem CETA, ale porozumienie TTIP uznał za niedopracowane.
Poglądy Emmanuela Macrona można określić jako progresywistyczne, odrzuca on konserwatyzm, popiera Unię Europejską i globalizm. W kwestiach imigrantów i uchodźców Macron nie podziela zdania wielu francuskich socjalistów, w tym byłego premiera Vallsa, ponieważ uznaje on politykę otwartych drzwi i promuje tolerancję wobec imigrantów oraz Muzułmanów.
W kwestii bezpieczeństwa i terroryzmu Emmanuel Macron uznaje ciągłe przedłużanie stanu wyjątkowego za niedostateczne rozwiązanie, wspiera za to dofinansowania służb specjalnych oraz koncepcję policji środowiskowej.
Macron postuluje też zrównoważoną politykę ekologiczną, polegającą na stopniowym działaniu na wielu polach i nastawioną na długoterminowe rezultaty. Popiera też użycie energii jądrowej i gospodarkę obiegową. Emmanuel Macron uznaje świeckość państwa, jednocześnie uznając prawo każdego do godnego praktykowania własnej religii.
Emmanuel Macron – życie prywatne
Emmanuel Macron wychował się w rodzinie bezwyznaniowej, ale w wieku 12 lat został ochrzczony na własne życzenie i dołączył do Kościoła rzymskokatolickiego. W 2007 roku poślubił starszą od niego o 24 lata Brigitte Trogneu, którą poznał, gdy w wieku 15 lat był jej uczniem.
Komentarze