Trwa ładowanie...
db6nmu8

En Marche!

Członkowie, liderzy, sondaże
Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna, fot: Emmanuel Macron

En Marche! (pl. Naprzód!) jest francuską socjalliberalną partią polityczną, założoną przez Emmanuela Macrona w 2016 roku.

En Marche! – informacje ogólne

Partia En Marche! powstała w 2016 roku w Amiens we Francji z inicjatywy Emmanuela Macrona jako ugrupowanie reprezentujące centrum. En Marche! to partia głosząca progresywizm, odrzucająca konserwatyzm, wyrażająca poglądy proeuropejskie i wspierająca globalizm.

En Marche! – historia

6 kwietnia 2016 Emmanuel Macron, którego wspierał doradca polityczny Ismaël Emelien, założył ugrupowanie En Marche!. Macron wygrał wybory prezydenckie w 2017 roku, uzyskując tytuł prezydenta Francji. Po wygranej Macron ustąpił ze stanowiska lidera partii, a jego miejsce zajęła Catherine Barbaroux. Partia zadeklarowała udział w wyborach do Zgromadzenia Narodowego w czerwcu 2017 roku z zamiarem uzyskania większości, deklarując sojusz jedynie z Ruchem Demokratycznym (MoDem), partią centrową. Podjęto decyzję o przemianowaniu ugrupowania, w związku z czym kandydaci do wyborów mają reprezentować La République En Marche!.

En Marche! – ideologia

Mimo że Emmanuel Macron należał do Partii Socjalistycznej w latach 2006–2009, a później był politykiem bezpartyjnym (2009–2016), to jego celem podczas zakładania En Marche! było stworzenie ugrupowania wyłamującego się tradycyjnym podziałom politycznym. Macron określił En Marche! jako partię progresywną – zarówno prawicową, jak i lewicową.

Komentatorzy polityczni określają En Marche! jako partię liberalną społecznie i ekonomicznie, a także reprezentującą radykalne centrum. Utożsamiana jest z trendem „trzeciej drogi”, czyli systemem społeczno-gospodarczym, mieszczącym się pomiędzy socjalizmem i kapitalizmem, popularnym wśród partii centrolewicowych na przełomie XX i XXI wieku. Macron porównywany był do lidera hiszpańskiej partii Obywatele, Alberta Rivery, a także do Tony'ego Blaira.

En Marche! – członkostwo

Żeby zostać członkiem En Marche! wystarczy podać swoje dane i przestrzegać statutu partii, nie ma natomiast wymogu przekazywania darowizny pieniężnej. Emmanuel Macron orzekł, że członkiem partii mogą zostać osoby należące równocześnie do innej partii republikańskiej. Według danych podanych przez przewodniczącego, 10 kwietnia 2016 roku partia liczyła 13 tysięcy członków, a we wrześniu ta liczba miała sięgnąć 80 tysięcy. Proponowany przez En Marche! model członkostwa umożliwia swobodne dołączanie do komitetów lokalnych, a także ich tworzenie – według danych partyjnych w grudniu 2016 ich liczba miała wynosić 2600.

En Marche! – finansowanie

Od początku istnienia En Marche! pieniądze na utrzymanie partii zbiera towarzystwo finansowe prowadzone przez Christiana Dargnata. Przed końcem 2016 roku udało się zebrać 4–5 milionów euro, a pod koniec marca 2017 kwota miała wynosić 9 milionów euro, które wpłaciło 35 tysięcy osób. W książce „Dans l'enfer de Bercy: Enquête sur les secrets du ministère des Finances” (2017) autorstwa dwójki dziennikarzy, Frédérica Saysa i Marion L'Hour, Macron został oskarżony o wykorzystanie 120 000 euro z budżetu stanowego na sfinansowanie kampanii prezydenckiej.

db6nmu8
En Marche!
Główna siedziba

En Marche!, 99, rue de l'Abbé-Groult, 75015 Paris

Rok założenia

2016

Ideologie

socjalliberalizm, proeuropejskość, "trzecia droga"

Liczba członków

323,773 (kwiecień 2017)

Ważniejsi członkowie

Emmanuel Macron (6 kwietnia 2016-8 maja 2017, lider)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db6nmu8
db6nmu8
db6nmu8
Więcej tematów
db6nmu8