PolskaTo oni zasiądą w Senacie. Kogo w tej kadencji nie zobaczymy?

To oni zasiądą w Senacie. Kogo w tej kadencji nie zobaczymy?

Z komisji wyborczych spływają dane dotyczące wyników wyborów do Senatu. Wiadomo, że pojedynek o fotel senatora przegrał Roman Giertych. W senacie nie zobaczymy też na pewno muzyka Krzysztofa Cugowskiego. Kto zdobył mandat senatora? Senatorami zostaną Adam Bielan, Stanisław Karczewski i Grzegorz Bierecki. W senacie nie zabraknie także Bogdana Borusewicza i Grzegorza Napieralskiego.

Po godzinie 18.00, z oficjalnych danych PKW z 91 na 100 okręgów wyborczych wynikało, że 58 mandatów zdobyli kandydaci PiS, 29 - PO, 1 - PSL. 3 mandaty zdobyli kandydaci niezależni: Lidia Staroń, Jaroslaw Obremski oraz Grzegorz Bierecki.

Senatorzy Platformy Obywatelskiej

W ławach senatorskich z ramienia PO zasiądzie ponownie, jak wynika z oficjalnych danych komisji wyborczej, Wiesław Kilian. W okręgu nr 4 obejmującym powiaty wałbrzyski i świdnicki, pokonał kandydata PiS Jerzego Langera.

Po raz kolejny w senacie zasiądzie także Jan Rulewski, który startował z okręgu wyborczego nr 10, obejmującego obszar powiatów: inowrocławskiego, mogileńskiego, nakielskiego, sępoleńskiego i żnińskiego (województwo kujawsko-pomorskie).

W okręgu wyborczym nr 9, obejmującym obszar miasta na prawach powiatu Bydgoszczy oraz powiatów: bydgoskiego, świeckiego i tucholskiego (województwo kujawsko-pomorskie), po raz kolejny wygrał Andrzej Kobiak.

Senatorem w okręgu wyborczym nr 65, obejmującym swoim zasięgiem Gdańsk i Sopot, został organizator strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., dotychczasowy marszałek izby wyższej parlamentu Bogdan Borusewicz.

Platforma utrzymała także cztery mandaty do Senatu z woj. zachodniopomorskiego. Senatorami z Pomorza Zachodniego będą: popierany przez PO były przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski, prof. Tomasz Grodzki, Grażyna Sztark i Piotr Zientarski. Ostatnia trójka to politycy PO.

Ponownie w senacie zasiądzie Jarosław Duda. Zwyciężył w okręgu nr 6 obejmującym powiaty wokół Wrocławia. Duda nieznacznie wygrał z kandydatem PiS Pawłem Hreniakiem.

Mandat senatora w okręgu nr 7, obejmującym południowy Wrocław, zdobyła Barbara Zdrojewska

W okręgu wyborczym nr 84, obejmującym Elbląg oraz powiaty bartoszycki, braniewski, elbląski i lidzbarski został Jerzy Wcisła.

Prof. Piotr Wach ponownie zostanie senatorem z okręgu nr 52, obejmującego miasto Opole i powiat opolski.

Senatorem w okręgu nr 67, obejmującym powiaty kwidzyński, malborski, nowodworski i sztumski, został zasiadający w minionej kadencji w Senacie, były wicemarszałek województwa pomorskiego, Leszek Czarnobaj.

Przemysław Termiński, bezpartyjny zgłoszony przez PO, został senatorem w okręgu nr 11, obejmującym Toruń oraz powiaty toruński i chełmiński.

Andrzej Miosłek zdobył mandat senatora w okręgu nr 80 obejmującym Katowice. Misiołek zasiadał w Senacie przez dwie poprzednie kadencje.

Dzięki przewadze wynoszącej tylko 275 głosów Marian Poślednik ponownie został wybrany senatorem z okręgu nr 94 obejmującego południowo-zachodnią Wielkopolskę. Drugi był kandydat PiS Adam Kośmider.

Leszek Piechota zdobył ponownie mandat senatora w okręgu nr 74 obejmującym Chorzów, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice.

Ponownie w senacie zobaczymy również Macieja Grubskiego. Został wybrany w okręgu wyborczym nr 23, obejmującym część miasta Łódź.

Senatorem w okręgu wyborczym nr 24, obejmującym część miasta Łódź oraz powiaty: łódzki wschodni i brzeziński został ponownie popierany przez PO Ryszard Bonisławski.

Jerzy Fedorowicz, dotychczas poseł PO, uzyskując 72 tys. 44 głosy został senatorem w okręgu nr 32 obejmującym część Krakowa.

W okręgu wyborczym nr 33, obejmującym południową część Krakowa, zwyciężył ponownie Bogdan Klich.

Obecny wojewoda wielkopolski Piotr Florek i ubiegająca się o reelekcję senator Jadwiga Rotnicka będą reprezentować okręgi: poznański i podpoznański w Senacie.

Maria Pańczyk-Pozdziej zostanie senatorem z okręgu wyborczego nr 71, obejmującego obszar miast na prawach powiatu - Bytomia i Zabrza (województwo śląskie).

W okręgach nr 88 i 89 zwyciężyła Platforma Obywatelska. Mieczysław Augustyn (PO) został wybrany na senatora z okręgu nr 88 (powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, pilski, wągrowiecki i złotowski). Natomiast w okręgu nr 89 wygrał Jan Libicki (PO), który obejmuje powiaty: grodziski, międzychodzki, nowotomyski, obornicki, szamotulski i wolsztyński.

Senatorzy Prawa i Sprawiedliwości

Senatorem z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 57 obejmującym powiaty: brzozowski, jasielski, krośnieński i Krosno ponownie została senatorem Alicja Zając (PiS).

Radny powiatu kłodzkiego Aleksander Szwed (PiS) zdobył mandat senatorski w okręgu nr 5 obejmującym powiaty: kłodzki, dzierżoniowski i ząbkowicki.

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Mieczysław Golba został senatorem z okręgu obejmującego powiaty: bieszczadzki, jarosławski, leski, lubaczowski, przemyski, przeworski, sanocki i Przemyśl.

Były poseł, a obecnie radny wojewódzki Adam Gawęda został senatorem w okręgu nr 72, obejmującym powiaty raciborski i wodzisławski oraz miasta Jastrzębie-Zdrój i Żory.

Józef Łyczak został senatorem w okręgu nr 13 obejmującym Włocławek oraz powiaty aleksandrowski, lipnowski, radziejowski i włocławski.

Ryszard Majer będzie nowym senatorem z okręgu nr 68, obejmującego powiaty: częstochowski, kłobucki, lubliniecki i myszkowski.

Prof. Andrzej Stanisławek, lekarz, popierany przez PiS, został wybrany na senatora w okręgu nr 16 obejmującym miasto Lublin. Tym samym w senacie nie zobaczymy Krzysztofa Cugowskiego, muzyka i wokalistę zespołu "Budka Suflera".

Kandydat PiS Artur Warzocha został senatorem wybranym w okręgu nr 69, obejmującym Częstochowę.

Lewicy nie udało się utrzymać senatorskiego mandatu w okręgu nr 61 w województwie podlaskim, który obejmuje powiaty: hajnowski, bielski, siemiatycki i wysokomazowiecki. Przez dwie ostatnie kadencje senatorem z tego okręgu był Włodzimierz Cimoszewicz, który tym razem nie kandydował. Mandat zdobył Tadeusz Romańczuk z PiS.

Andrzej Mioduszewski został senatorem w okręgu w okręgu nr 12, obejmującym Grudziądz oraz powiaty brodnicki, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, rypiński i wąbrzeski.

Zdzisław Pupa ponownie zdobył mandat senatora w okręgu nr 55, obejmującym powiaty: dębicki, kolbuszowski, mielecki, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski.

Ponownie w senacie zasiądzie także Tadeusz Kopeć, który zdobył mandat senatora w okręgu 79, obejmującym powiaty cieszyński i żywiecki (Śląskie). W minionej kadencji Kopeć startował jednak z list PO.

W senatorskich ławach zobaczymy znów także Grzegorza Czeleja, który został ponownie wybrany w okręgu nr 15, obejmującym powiaty kraśnicki, lubelski, janowski, świdnicki i łęczyński.

Andrzej Kamiński został wybrany na senatora w okręgu 78, obejmującym powiaty bielski i pszczyński oraz miasto Bielsko-Białą.

Senatorem z okręgu nr 77, obejmującego Jaworzno i Sosnowiec, został Michał Potoczny.

Bogusława Orzechowska została senatorem w okręgu wyborczym nr 85, obejmującym powiaty: działdowski, iławski, nowomiejski i ostródzki.

Były poseł i były radny sejmiku Jerzy Czerwiński zostanie senatorem z okręgu nr 51, obejmującego powiaty brzeski, kluczborski, namysłowski, nyski i prudnicki.

Adam Bielan został wybrany na senatora z okręgu radomskiego (nr 50).

Grzegorz Peczkis zostanie senatorem z okręgu nr 53, obejmującego powiaty głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, oleski i strzelecki.

Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu poprzedniej kadencji, szef sztabu wyborczego PiS, został wybrany do Senatu w okręgu nr 49, obejmującym powiaty białobrzeski, grójecki, kozienicki i przysuski.

Rybnicki radny Wojciech Piecha, brat znanego polityka tej partii Bolesława Piechy, został senatorem w okręgu nr 73, obejmującym powiaty mikołowski, rybnicki oraz miasto Rybnik.

Senatorem w okręgu wyborczym nr 25, obejmującym powiaty: poddębicki, łęczycki, kutnowski i łowicki został ponownie, były radny sejmiku woj. łódzkiego, Przemysław Błaszczyk.

Robert Adam Mamątow ponownie wygrał wybory do Senatu w okręgu nr 46, który obejmuje powiaty makowski, ostrołęcki, ostrowski, pułtuski, wyszkowski oraz miasto na prawach powiatu Ostrołęka.

W okręgu nr 76, obejmującym powiaty: będziński, zawierciański oraz Dąbrowę Górniczą wygrał Arkadiusz Grabowski.

Senatorem w okręgu wyborczym nr 26, obejmującym swoim zasięgiem powiaty: łaski, pabianicki i zgierski został radny powiatowy PiS i wiceprezydent Pabianic Maciej Łuczak.

Etnograf Maria Zofia Koc zdobyła mandat senatorski w okręgu nr 47, obejmującym obszar powiatów: garwolińskiego, mińskiego i węgrowskiego. Koc pokonała m.in. kandydata PO - aktora Tadeusza Rossa.

Aleksander Bobko został senatorem w okręgu nr 56, obejmującym powiaty: rzeszowski i łańcucki oraz Rzeszów. Drugie miejsce zajął popierany przez SLD, PO i Nowoczesną Ryszarda Petru prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

W okręgu nr 30 obejmującym powiaty Małopolski zachodniej ponownie został wybrany na senatora Andrzej Pająk.

Waldemar Jerzy Kraska zdobył ponownie mandat senatora w okręgu nr 48 obejmującym obszar Siedlec oraz powiatów: łosickiego, siedleckiego i sokołowskiego (województwo mazowieckie).

Lekarz i były senator PiS Rafał Ślusarz wygrał wybory do Senatu w okręgu wyborczym nr 1 obejmującym dolnośląskie powiaty: bolesławiecki, lubański, lwówecki, zgorzelecki.

Dotychczasowy senator Czesław Ryszka zdobył po raz kolejny mandat senatora w okręgu nr 75 obejmującym powiat bieruńsko-lędziński oraz miasta Mysłowice i Tychy

Senator VI kadencji, były deputowany do Parlamentu Europejskiego, działacz Solidarnej Polski Jacek Włosowicz został wybrany senatorem z okręgu nr 81, obejmującym południowo-zachodnie powiaty woj. świętokrzyskiego.

Łukasz Mikołajczyk zwyciężył w wyborach do Senatu w okręgu nr 95 obejmującym południową Wielkopolskę.

W okręgu wyborczym nr 27, obejmującym swoim zasięgiem powiaty: wieruszowski, sieradzki, zduńskowolski, wieluński i pajęczański został ponownie popierany przez PiS Michał Seweryński.

Obecny senator i były poseł trzech kadencji Jarosław Rusiecki (PiS), zwyciężył ponownie w głosowaniu do Senatu w okręgu wyborczym nr 82, obejmującym północne i wschodnie powiaty województwa świętokrzyskiego.

Ponownie w senacie zasiądzie także szef NSZZ RI "S" Jerzy Chróścikowski. Został wybrany na senatora w okręgu nr 19 obejmującym Zamość i powiaty: zamojski, biłgorajski, hrubieszowski i tomaszowski.

Dotychczasowa senator Janina Sagatowska z PiS zdobyła mandat senatorski w okręgu nr 54, obejmującym powiaty: leżajski, niżański, stalowowolski, tarnobrzeski oraz Tarnobrzeg.

Jeleniogórski radny PiS Krzysztof Mróz został senatorem w okręgu nr 2 na Dolnym Śląsku, obejmującym powiaty: jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski, złotoryjski oraz miasto Jelenia Góra.

W okręgu nr 3, obejmującym powiaty głogowski, legnicki, lubiński, polkowicki oraz legnicę, po raz kolejny mandat zdobyła Dorota Czudowska.

Kandydatka PiS, dyrektorka szkoły podstawowej w Ełku i radna tamtejszego powiatu Małgorzata Kopiczko została senatorem z okręgu nr 87, obejmującego powiaty: ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, olecki, piski, węgorzewski. Pokonała Marka Konopkę z PO 840 głosami.

Senator ostatniej kadencji Krzysztof Słoń (PiS) ponownie zdobył mandat w senackim okręgu wyborczym nr 83, obejmującym Kielce i powiat kielecki.

Andrzej Wojtyła został senatorem w wielkopolskim okręgu nr 96, obejmującym powiaty: jarociński, kaliski, pleszewski oraz miasto na prawach powiatu Kalisz. Pokonał dotychczasowego senatora PO z tego okręgu Witolda Sitarza z PO.

Kandydat PiS, adwokat Zbigniew Cichoń (bezpartyjny) - wygrał wybory na senatora w okręgu nr 34, obejmującym powiaty bocheński, brzeski, proszowicki i wielicki

Bezpartyjny kandydat zgłoszony przez PiS, senator poprzedniej kadencji Kazimierz Wiatr wygrał wybory do Senatu w okręgu nr 35, obejmującym powiaty dąbrowski, tarnowski i miasto Tarnów.

Marek Pęk został senatorem z okręgu nr 31 obejmującego powiaty krakowski, miechowski i olkuski.

Kandydat PiS Stanisław Kogut zdobył mandat senatora w okręgu nr 37, obejmującym miasto Nowy Sącz oraz powiaty gorlicki i nowosądecki.

Jan Hamerski zdobył mandat senatora w okręgu nr 36, obejmującym powiaty nowotarski, limanowski i tatrzański. Hamerski uzyskał znaczną przewagę nad rywalem z PO, dotychczasowym senatorem Stanisławem Hodorowiczem.

Senatorem z okręgu nr 28 obejmującym powiaty: bełchatowski, piotrkowski i radomszczański oraz miasto Piotrków Trybunalski został ponownie Wiesław Dobkowski.

W okręgu nr 92, obejmującym obszary powiatów: gnieźnieńskiego, słupeckiego, średzkiego, śremskiego i wrzesińskiego (województwo wielkopolskie), wygrał Robert Gaweł. Pokonał tym samym dotychczasowego senatora z list PO Piotra Gruszczyńskiego.

Z okręgu wyborczego nr 93, obejmującego obszar powiatów: kolskiego, konińskiego i tureckiego oraz miasta na prawach powiatu Konin, do senatu wejdzie Margareta Budner.

W okręgu wyborczym nr 40, obejmującym cztery powiaty na północ i zachód od stolicy, senatorem został Jan Żaryn.

Jan Dobrzyński zdobył mandat senatorski w okręgu nr 60, obejmującym,powiaty białostocki i sokólski oraz miasto Białystok.

Marek Martynowski z PiS w walce o mandat senatorski w okręgu płockim nr 38, obejmujący powiaty: gostyniński, płocki, sierpecki, sochaczewski, żyrardowski oraz miasto na prawach powiatu - Płock, pokonał Waldemara Pawlaka z PSL. Ubiegający się o reelekcję Martynowski zdobył 43,28 proc. poparcia, a Pawlak, startujący pierwszy raz do Senatu, uzyskał 34,19 proc.

Bezpartyjny kandydat Prawa i Sprawiedliwości Krystian Probierz został wybrany na senatora w okręgu nr 70 obejmującym Gliwice oraz powiaty gliwicki i tarnogórski.

Rafał Ambroziak zostanie senatorem z okręgu nr 29, obejmującego obszar miasta na prawach powiatu - Skierniewic oraz powiatów: opoczyńskiego, rawskiego, skierniewickiego i tomaszowskiego (województwo łódzkie).

Stanisław Gogacz zwyciężył w okręgu nr 14 (obszar powiatów: lubartowskiego, łukowskiego, opolskiego, puławskiego i ryckiego - województwo lubelskie).

Kandydat PiS Konstanty Radziwiłł został senatorem w okręgu wyborczym nr 41 obejmującym część powiatów na południe od stolicy. Jego rywalem był m.in. Roman Giertych.

W okręgu nr 39, obejmującym powiaty: ciechanowski, mławski, płoński, przasnyski i żuromiński, zwyciężył Jan Jackowski z KW Prawo i Sprawiedliwość.

Kandydat PiS, Bohdan Paszkowski, został wybrany na senatora z okręgu nr 59, obejmującym powiat augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski, zambrowski, oraz miasta: Łomżę i Suwałki.

Antoni Szymański, kandydat Prawa i Sprawiedliwości, zwyciężył w okręgu nr 66, obejmującym powiaty: gdański, starogardzki i tczewski.

Z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego

W senacie zasiądzie także Józef Zając, rektor PWSZ w Chełmie, startujący z komitetu PSL. Zając został ponownie wybrany na senatora w okręgu wyborczym nr 18 obejmującym Chełm i powiaty: chełmski, krasnostawski i włodawski. Niezależni

W senacie zobaczymy ponownie popieranego przez PiS Grzegorza Biereckiego. Został on wybrany na senatora w okręgu nr 17 obejmującym Białą Podlaską oraz powiaty bialski, radzyński i parczewski.

W okręgu nr 8, obejmującym północną część Wrocławia, ponownie został wybrany Jarosław Obremski.

Startująca z własnego komitetu wyborczego Lidia Staroń, która przez dwie ostatnie kadencje była posłanką PO, została senatorem z okręgu nr 86, obejmującego powiaty olsztyński, szczycieński i nidzicki oraz miasto Olsztyn. Staroń uzyskała imponujący wynik - ponad 63 tys. głosów. Wygrała z kontrkandydatami reprezentującymi i PO, i PiS.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (130)