Trwa ładowanie...
d2mhzdo
Rząd Morawieckiego luzuje obostrzenia. "Mówiąc szczerze, popieram"

Rząd Morawieckiego luzuje obostrzenia. "Mówiąc szczerze, popieram"

Gościem programu "Newsroom WP" była prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, krajowy konsultant ds. medycyny rodzinnej. Lekarka skomentowała ostatnie rządowe decyzje dotyczące luzowania obostrzeń sanitarnych. - Generalna tendencja zakażeń jest spadkowa. Spada też liczba hospitalizacji i liczba osób pod respiratorami. Utrzymuje się liczba zgonów, ale to są osoby, które są leczone jeszcze ze szczytu pandemii. Można spróbować tego luzowania, powinno być dobrze - oceniła członkini Rady Medycznej ds. COVID-19. - Będziemy przyglądać się sytuacji, kiedy dzieci powrócą do nauki stacjonarnej, bo to może wpłynąć na sytuację epidemiczną - dodała. Prowadzący Patrycjusz Wyżga dopytywał o ocenę decyzji premiera. - Nie zmartwiłam się. Mówiąc szczerze, popieram tę decyzję. (...) Mamy taką sytuację, że możemy pozwolić sobie na luzowanie, oczywiście bacznie przyglądając się temu, co się dzieje - przekazała prof. Mastalerz-Migas.

"Przyspieszamy" mówi pan premier, Rozwiń

Transkrypcja:

"Przyspieszamy" mówi pan premier, mówi pan minister zdrowia i idziemy na przykład do kina i teatru nieco wcześniej, 21 maja. Jak pani się przegląda tym naukowym, medycznym podstawom, to widzi pani, rzeczywiście można przyspieszać, można zacząć szybciej rezygnować z obostrzeń? No obecnie wydaje się, że tak. Wprawdzie dzisiaj mamy niewielki wzrost zakażeń, ale generalna tendencja jest spadkowa. Spada też liczba hospitalizacji i liczba osób, które są w respiratoroterapii. No niestety utrzymuje się nadal dosyć wysoka liczba zgonów, ale to są w większości osoby, które są leczone jeszcze z okresu szczytu pandemii. Więc myślę, że tutaj można spróbować tego luzowania. Powinno być dobrze. Ale rozumiem, że krok po kroku, ostrożnie i przyglądamy się efektom kolejnych kroków zanim podejmiemy kolejny, tak? Żebyśmy nie zrobili wszystkiego na raz i żebyśmy mogli się wycofać? Tak, oczywiście. Cały czas tkwimy w pandemii i mimo wszystko ta liczba zakażeń nie jest maleńka, to jest nadal kilka tysięcy. I tutaj na pewno to wymaga nieustannie bacznej obserwacji. Na pewno będziemy się przyglądać sytuacji, kiedy dzieci wrócą do szkół, w pełni do szkolenia stacjonarnego, bo to może wpłynąć na sytuację epidemiczną. Natomiast też mamy coraz wyższe temperatury, coraz więcej słońca - to też ma wpływ na to, że tych zakażeń może być mniej. Więcej czasu na świeżym powietrzu, więcej możliwości choćby wietrzenia pomieszczeń. To też ma znaczenie. Ale zastanawiam się, pani profesor, bo jak zadałem to pytanie, to mam wrażenie, że troszeczkę jednak panią zmartwiłem. Czy ta decyzja pana premiera dzisiaj o tym przyspieszeniu jest słuszna, czy niesłuszna? Jak pani osobiście do tego podchodzi? Teraz widzę piękny uśmiech, ale przed chwilą nie byłem przekonany. Nie, nie zmartwiłam się. Ja, mówiąc szczerze, popieram i jestem za luzowaniem. Tutaj choćby patrząc tak czysto po ludzku - ludzie naprawdę są zmęczeni pandemią. I to widzimy choćby w kontaktach z pacjentami. Jest bardzo dużo emocji, ludzie są tacy rozedrgani, nerwowi. I myślę, że teraz mamy taką sytuację, że możemy sobie pozwolić na to luzowanie. Oczywiście bacznie przyglądając się temu, co się dzieje - czy nie wzrasta liczba przypadków, czy nie pojawiają się nowe hospitalizacje. Więc tutaj czujnie patrzymy, ale jednocześnie wykorzystujemy ten czas tej krzywej spadkowej, żeby dać sobie trochę oddechu.
d2mhzdo
d2mhzdo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj