Trwa ładowanie...

Rosja zwróciła Ukrainie okręty zajęte w Cieśninie Kerczeńskiej

"Atak agresji" i "prowokacja" - tak Ukraina i Rosja oskarżały się nawzajem za sytuację w Cieśninie Kerczeńskiej. Po roku jest przełom w sprawie. Ukraina odzyskała trzy okręty, które Rosja przejęła w listopadzie w Cieśninie Kerczeńskiej.

Rosja zwróciła Ukrainie okręty zajęte w Cieśninie KerczeńskiejŹródło: Sergei Malgavko/TASS/East News
d36xg6e
d36xg6e

W poniedziałek Rosja zwróciła Ukrainie trzy okręty zajęte w listopadzie 2018 roku w Cieśninie Kerczeńskiej. Informację potwierdziło rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych, cytowane przez agencję TASS.

Już w niedzielę z portu w Kerczu na terytorium okupowanego przez Rosję Krymu zaczęto odholowywać dwa opancerzone kutry i holownik - podają rosyjskie media.

Karczewski o porażce w Senacie: to nie jest żadna degradacja

Kulisy sprawy

Przypomnijmy, że w listopadzie 2018 roku rosyjskie siły specjalne ostrzelały, a następnie przejęły trzy ukraińskie okręty należące do marynarki wojennej. Atak nastąpił, gdy Ukraińcy próbowali przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez łączącą je i kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Kerczeńską.

Co więcej, Rosja zatrzymała wtedy 24 członków załóg ukraińskich okrętów. Uwolniła ich we wrześniu w ramach wymiany więźniów. Ukraina działania Rosjan oceniła jako "atak agresji", z kolei Rosja mówiła o "ukraińskiej prowokacji".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d36xg6e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36xg6e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj