Trwa ładowanie...
d1sgv2r
18-05-2006 16:30

Pomnik Sabały doczekał się kolejnego smyczka

"Wandalu nie zabieraj mnie" - taki napis,
mający zabezpieczać przed kradzieżą, został wyryty na smyczku,
który wkrótce pojawi się w dłoni spiżowej figury Jana
Krzeptowskiego - Sabały. Postać legendarnego góralskiego
gawędziarza i muzykanta jest częścią pomnika Tytusa Chałubińskiego
w Zakopanem. Od lat jest okradana ze smyczka.

d1sgv2r
d1sgv2r

Ludzie nie mają pieniędzy, żeby kupić sobie jakiś drobiazg na Krupówkach, to zabierają na pamiątkę smyczek Sabały. Smyczek jest gotowy, to już chyba piąty w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Niedługo zostanie zamontowany, tym razem ma głęboko wyryty napis "Wandalu nie zabieraj mnie". Jeśli ktoś go ukradnie, to już się nim nie pochwali - powiedział starosta tatrzański, Andrzej Gąsienica-Makowski.

Od ostatniej kradzieży Sabała musiał obyć się bez smyczka przez wiele miesięcy. Zakopiańczycy mają nadzieję, że tym razem pozostanie on w ręce Sabały na długo. Dotąd był mocowany poprzez wpasowanie w zaciśniętą dłoń muzykanta. Teraz zostanie zabezpieczony śrubami. Wykonawcą najnowszego smyczka dla Sabały, podobnie jak czterech poprzednich jest zakopiański artysta kowal Władysław Gąsienica-Makowski.

Figura Jana Krzeptowskiego - Sabały jest postacią drugoplanową pomnika Tytusa Chałubińskiego, stojącego u zbiegu ulic Chałubińskiego i Zamoyskiego. Jednak większość ludzi nazywa go pomnikiem Sabały, a nie Chałubińskiego. Popiersie tego ostatniego stoi na wysokim cokole, pod którym siedzi skromnie przycupnięta postać góralskiego gawędziarza i muzykanta. Sabała w jednej ręce trzyma gęśle, a w drugiej - od czasu do czasu smyczek.

Postacie Chałubińskiego i Sabały wyrzeźbił Jan Malborczyk. Pomnik Chałubińskiego odsłonięto w 1903 r. Wzniesiono go staraniem Związku Przyjaciół Zakopanego, według projektu Stanisława Witkiewicza.

d1sgv2r

Jan Krzeptowski - Sabała żył w latach 1809-1894. Przeszedł do historii jako muzykant i gawędziarz, jeden z najsłynniejszych górali. W młodości trudnił się zbójnictwem, myślistwem, a nawet kłusownictwem. Doskonale znał góry, często towarzyszył dr T. Chałubińskiemu w wyprawach w Tatry. Jeszcze za życia został przeniesiony do literatury przez Sienkiewicza, Witkiewicza i Chałubińskiego. Stał się symbolem dawnej, heroicznej góralszczyzny i ludowej mądrości.

d1sgv2r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sgv2r
Więcej tematów