Polska zdecydowała! - wchodzimy do UE
Polska doszła do porozumienia z unijną Piętnastką i może wejść do Unii Europejskiej - wynika z oficjalnej już informacji przekazanej w piątek wieczorem z Brukseli, po kolejnej rundzie negocjacji. Teraz już wszystko zależy tylko od referendum, w którym polskie społeczeństwo wypowie się w kwestii akcesji.
13.12.2002 | aktual.: 13.12.2002 20:49
W ostatniej fazie rozmów udało nam się osiągnąć znacznie korzystniejsze warunki, niż oferowane przez Unię jeszcze w piątek rano.
Wszystkie postulaty z jakimi przyjechaliśmy do Kopenhagi zostały przyjęte - oświadczył premier Leszek Miller tuż po zakończeniu rozmów. Bezpośrednio do budżetu wpłynie 6 mld złotych w latach 2004-2006 czyli 1,5 mld euro.
Dopłaty bezpośrednie dla rolników w pierwszym roku sięgną 55%, w drugim - 60%, a w trzecim - 65%. Uzyskaliśmy zmiejszony do 7% VAT na budownictwo mieszkaniowe, a także wzrost kwoty hurtowej sprzedaży mleka o 1,5 mln ton w porównaniu z pierwotną propozycją. Oznacza to, że kwota wyniesie 8,5 mln ton. "Nie grozi nam import mleka" - mówił premier.
Na ochronę granicy wschodniej, do przyznanych wcześniej 172 mln euro, uzyskaliśmy dodatkową kwotę w wysokości 100 mln euro.
"Zrzucamy z siebie ostatecznie ciężar Jałty i powojennego podziału Europy" - powiedział Miller ogłaszając w Kopenhadze przyjęcie przez Polskę warunków członkostwa w UE. "Polska zrobiła wielki historyczny krok. Wierzę głęboko, że nasz naród zasłużył na tę wielką szansę, jaka otwiera się przed nami" - dodał.
Dziękując za poparcie polskich starań o członkostwo w UE, szef rządu powiedział: Wyrazy najwyższego szacunku kieruję do Jego Świątobliwości Jana Pawła II.
Porozumienie z Polską oznacza zarazem porozumienie Unii z całą dziesiątką kandydatów w sprawie warunków poszerzenia UE do 25 krajów. Oznajmił to uroczyście w Kopenhadze premier Danii Anders Fogh Rasmussen.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi powitał "koniec podziałów w Europie". _ "Po raz pierwszy w historii Europa połączy się z woli swych narodów"_ - oświadczył Prodi w komunikacie, opublikowanym w stolicy Danii.
Polska, Czechy i Węgry jako ostatnie z krajów kandydujących walczyły jeszcze w piątek wieczorem o dodatkowe pieniądze w pierwszych latach członkostwa w Unii Europejskiej.
Wcześniej zgodę na zakończenie negocjacji na warunkach zaoferowanych przez Unię zasygnalizowali przywódcy Cypru, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Słowacji i Słowenii. (mp)