Trwa ładowanie...

Polacy o reformie edukacji. Sondaż

Trwa strajk generalny w szkołach. Niechęć Polaków do reformy edukacji i likwidacji gimnazjów potwierdza nie tylko frekwencja protestujących, ale również sondaże.

Polacy o reformie edukacji. SondażŹródło: East News
d2mxvoj
d2mxvoj

Coraz mniej Polaków chce reformy edukacji – wynika z sondażu przeprowadzonego przez IPSOS dla portalu oko.press.

Według 27 proc. pytanych zmiany w systemie edukacji powinny wejść w życie we wrześniu, tak jak chce rząd. Kilka miesięcy temu, w grudniu, odsetek ten wynosił 32 proc. Wzrosła natomiast liczba osób, które uważają, że lepszym rozwiązaniem byłoby ponowne przedyskutowanie reformy i przełożenie jej o rok. W grudniu tego zdania było 27 proc. badanych, w maju – 30 proc.

Reforma ma jednak najwięcej przeciwników. Stanowią oni 34 proc. pytanych Polaków, w grudniu było ich 31 proc. Zwolenników reformy jest najwięcej w elektoracie partii rządzącej Prawa i Sprawiedliwości (59 proc.), najmniej w Platformie Obywatelskiej – 4 proc.

Zmian nie chcą najczęściej osoby, które mają za sobą naukę w gimnazjum. 17 proc. respondentów w wieku 18-24 lata popiera reformę. Ma ona też swoich zwolenników w grupie 25-29 lat. Ich odsetek wynosi 21 proc.

d2mxvoj

Badanych poproszono również o zajęcie stanowiska ws. likwidacji gimnazjów. Większość wyborców PiS popiera likwidację gimnazjów (92 proc.). Jedynie 10 proc. tej grupy jest przeciwne takiej zmianie. Wśród wszystkich innych badanych jest odwrotnie. 56 proc. Polaków sprzeciwia się likwidacji gimnazjów, 30 proc. opowiada się za nią. Za złe rozwiązanie uważa ją 54 proc. osób w wieku 18-24 lata. To zdanie podziela 37 proc. starszych Polaków, powyżej 60 roku życia.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 17-19 marca, metodą CATI (telefonicznie), na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1001 osób.

Źródło: oko.press

d2mxvoj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mxvoj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj