Orędzie prezydenta. "Dwa lata czasem realizacji programu wyborczego"

Orędzie prezydenta. "Dwa lata czasem realizacji programu wyborczego"

Orędzie prezydenta. "Dwa lata czasem realizacji programu wyborczego"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Kancelaria Prezydenta RP/Andrzej Hrechorowicz
Bartosz Lewicki
24.05.2017 20:09, aktualizacja: 24.05.2017 20:31

Prezydent Andrzej Duda wygłosił na antenie TVP1 orędzie w drugą rocznicę wyboru. Te dwa lata nazwał "czasem realizacji programu wyborczego". Wśród sukcesów wymienił m.in. realizację programu 500 Plus, organizację szczytu NATO w Warszawie i "dynamicznie rozwijającą się gospodarkę".

- Zostałem wybrany przez was, przez wyborców. Te minione dwa lata to okres zasadniczych zmian społecznych, politycznych i gospodarczych - mówił prezydent.

Zaznaczył, że był to czas realizacji programu i zapowiedzi wyborczych zarówno jego, jak i "całej formacji dobrej zmiany". - Wbrew opinii tych, którzy twierdzili, że to niemożliwe, wprowadziliśmy prodemograficzny program 500 Plus, obniżyliśmy wiek emerytalny, z sukcesem zorganizowaliśmy Światowe Dni Młodzieży i szczyt państw NATO w Warszawie - powiedział.

Według prezydenta, Polska jest dziś "krajem bezpiecznym, chronionym nie tylko przez naszą armię, ale również przez wojska naszych sojuszników". Podkreślił, że dynamicznie rozwija się polska gospodarka. - Jestem dumny, że jako prezydent Rzeczypospolitej mogę swoją działalnością wspierać ekspansję polskich firm na rynkach światowych - dodał.

- Choć przed nami jeszcze wiele do zrobienia, po tych dwóch latach możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość. To, co już udało się osiągnąć, utwierdza mnie w przekonaniu, że stać nas jako naród na dużo więcej - powiedział prezydent.

24 maja 2015 roku przeprowadzona została druga tura wyborów prezydenckich. Andrzej Duda uzyskał 51,55 proc. głosów, pokonując tym samym dotychczasowego prezydenta Bronisław Komorowskiego, którego poparło 48,45 proc. wyborców. Frekwencja wyniosła 55,34 proc.

"Kierunki nakreśli społeczeństwo"

Prezydent przypomniał, że 3 maja, w dzień święta Konstytucji z 1791 roku ogłosił decyzję dotyczącą przyszłorocznego referendum, które ma na celu nakreślenie fundamentu przyszłej ustawy zasadniczej.

- Zwrócę się do Senatu Rzeczypospolitej, by referendum to odbyło się 11 listopada 2018 roku. Święto stulecia odzyskania niepodległości to najlepszy moim zdaniem dzień na określenie niezbędnych kierunków zmian ustrojowych w naszym państwie - powiedział Duda.

- I te kierunki po raz pierwszy w historii nakreśli całe nasze społeczeństwo - dodał.

Prezydent zaznaczył, że wierzy głęboko, iż nikt nie będzie podważał opinii narodu wyrażonej w referendum - prezydent zwróci się do Senatu, by referendum odbyło się 11 listopada 2018 r. - Późniejszą pracę uwieńczy projekt nowej konstytucji dla Rzeczypospolitej. Niech to wspólne dzieło będzie wyrazem naszej odpowiedzialności za przyszłość narodu i naszego państwa - powiedział Duda.

Ocenił, że Polska potrzebuje nowej konstytucji. - Potrzebuje jej, by sprawniej i skuteczniej się rozwijać, by mogła być państwem zgodnym z wolą jej obywateli, silnym, liczącym się na arenie międzynarodowej, ale jednocześnie bliskim społeczeństwu, gwarantującym obywatelom wolność i równość - powiedział prezydent.

Do udziału w referendum, "w tym dziejowym zadaniu" zachęcał wszystkich, bez względu na wyznanie, poglądy polityczne i światopogląd. - Wspólnie stwórzmy naszą nową konstytucję. Konstytucję dla Polski, dla nas wszystkich - powiedział prezydent.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (195)
Zobacz także