Trwa ładowanie...
25-02-2014 18:22

"Niezawisimaja Gazieta": podwyższono gotowość Floty Czarnomorskiej

W związku z możliwą destabilizacją sytuacji na Krymie w stan podwyższonej
gotowości bojowej postawiona została stacjonująca tam Flota Czarnomorska - informuje na swojej stronie internetowej "Niezawisimaja Gazieta". Moskiewski dziennik powołuje się na źródło w resorcie obrony Rosji. Jak pisze agencja Interfax, rosyjski transporter opancerzony pojawił się ulicach Sewastopola.

"Niezawisimaja Gazieta": podwyższono gotowość Floty CzarnomorskiejŹródło: AFP, fot: Dmitry Kostyukov
d3rfw12
d3rfw12

Według lokalnych dziennikarzy pracujących na Krymie, na jednym z centralnych placów Sewastopola pojawił się rosyjski transporter opancerzony, przewożący żołnierzy piechoty morskiej. Maszyna zatrzymała się na kilkanaście minut i odjechała w kierunku budynku nazywanego "Domem Moskwy".

W Sewastopolu od kilku dni trwają prorosyjskie demonstracje. Część mieszkańców tego portowego miasta domaga się przyłączenia do Rosji. Tymczasem - jak informuje na swoich stronach internetowych "Niezawisimaja Gazieta" - Flota Czarnomorska została postawiona w stan gotowości bojowej. Informatorzy dziennika twierdzą, że rosyjskie wojska chcą zabezpieczyć bazę okrętów wojennych na wypadek dalszej destabilizacji sytuacji w regionie.

"NG" podaje także, iż dowódcy Floty Czarnomorskiej są zaniepokojeni z powodu powołania przez ukraińską Radę Najwyższą Arsena Awakowa na p.o. ministra spraw wewnętrznych, a Wałentyna Naływajczenki - na szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Dziennik pisze, że Naływajczenko, gdy w czasie prezydentury Wiktora Juszczenki stał na czele SBU, wszelkimi sposobami blokował funkcjonowanie rosyjskiej Floty. "Zabronił on organom (rosyjskiego) kontrwywiadu wojskowego prowadzenia działalności w jednostkach wojskowych. Ścisłemu nadzorowi SBU poddał ruch samochodów Floty Czarnomorskiej FR po Krymie, a jej okrętów - po krymskim akwenie Morza Czarnego" - dodaje gazeta.

d3rfw12

Rosyjski strach przed nacjonalistami

"NG" cytuje opinię byłego dowódcy Floty Czarnomorskiej, przewodniczącego Komisji Obrony Dumy Państwowej admirała Władimira Komojedowa, według którego istnieje niebezpieczeństwo, że w wypadku dojścia do władzy na Ukrainie nacjonalistów podejmą oni próbę wypowiedzenia porozumienia o stacjonowaniu rosyjskiej Floty na Krymie.

Komojedow przypomniał, że w grudniu ubiegłego roku prezydenci Rosji i Ukrainy, Władimir Putin i Wiktor Janukowycz polecili rządom dwóch krajów przygotowanie projektu porozumienia o wymianie uzbrojenia i sprzętu wojskowego Floty Czarnomorskiej; w lutym z powodu wydarzeń w Kijowie prace te zostały zamrożone.

Admirał wyraził pogląd, że sytuacja na Krymie, w tym wokół Floty Czarnomorskiej, będzie się zaostrzać. Jednak nie spodziewa się on, by Kijów w najbliższym czasie zażądał od Moskwy wycofania rosyjskiej Floty z Krymu.

- W Kijowie nie ma władzy mającej legitymację. Nadciąga ostry kryzys gospodarczy. Tylko szaleńcy mogliby teraz podnieść temat Floty Czarnomorskiej. A nawet jeśli propozycje oficjalnie wpłyną, to Moskwa je odpowiednio potraktuje - oświadczył przewodniczący Komisji Obrony Dumy.

d3rfw12

Sewastopol niezastąpiony

Komojedow zauważył, że Rosja fizycznie nie ma dokąd wyprowadzić swojej Floty Czarnomorskiej z zatok Sewastopola - baza w Noworosyjsku jest dopiero w budowie.

Podobnego zdania jest admirał Igor Kasatonow, który także w przeszłości dowodził Flotą Czarnomorską i który zwrócił uwagę, że Moskwa dysponuje wieloma dźwigniami presji gospodarczej na Ukrainę.

- Za ich pomocą można wpłynąć na los rosyjskiej Floty nawet w wypadku dojścia do władzy prozachodniego rządu - powiedział i dodał: - Mówiąc brutalnie, wyrzucenie Floty Czarnomorskiej będzie dla Ukrainy w najwyższym stopniu nieopłacalne.

d3rfw12

Spór o stacjonowanie Floty Czarnomorskiej

Spory wokół warunków dalszego korzystania przez Flotę Czarnomorską z jej głównej bazy w Sewastopolu trwale zakłócają stosunki Rosji z Ukrainą. Poprzednie władze ukraińskie, z prozachodnim prezydentem Wiktorem Juszczenką, nalegały, by rosyjska Flota opuściła Ukrainę w 2017 roku, jak było zapisane we wcześniejszych umowach w tej sprawie.

W kwietniu 2010 roku, po dojściu do władzy Janukowycza, Kijów zgodził się na przedłużenie umowy o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej na Krymie o kolejne 25 lat. Oznacza to, że rosyjska Flota miałaby wycofać się z Ukrainy w 2042 roku. W zamian za to strona rosyjska przyznała Ukrainie 30-procentową obniżkę cen gazu.

Flota Czarnomorska Federacji Rosyjskiej odegrała istotną rolę w wojnie z Gruzją w 2008 roku, kiedy to Rosja czynnie przeciwstawiła się dążeniom gruzińskiego prezydenta Micheila Saakaszwilego do odzyskania kontroli nad zbuntowanymi regionami - Osetią Południową i Abchazją.

d3rfw12
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rfw12
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj