Niebieski laser - polski sposób na nowotwory i bioterroryzm?
Niebieski laser emituje kwanty światła o energii dwukrotnie większej od światła lasera czerwonego i dlatego może pobudzać więcej molekuł. Stąd już tylko krok do szybszego rozpoznawania i terapii nowotworów. Powstają już oparte na niebieskim laserze urządzenia do sprawdzania poziomu zanieczyszczeń w powietrzu. A na tej zasadzie można zapobiegać bioterroryzmowi - powiedział Wirtualnej Polsce prof. Sylwester Porowski, dyrektor Centrum Badań Wysokociśnieniowych Polskiej Akademii Nauk.
26.02.2005 | aktual.: 01.01.2006 22:44
Prof. Michał Kleiber, szef Komitetu Badań Naukowych, powiedział ostatnio, że polski laser może stać się polskim sukcesem. Czego brakuje, by się nim stał? Pieniędzy?
Sylwester Porowski:Z mojego punktu widzenia niebieski laser jest już sukcesem. Prof. Kleiberowi zapewne chodziło o odpowiednią promocję, o to, żeby na całym świecie się o nas mówiło, ale to chyba niezbyt realistyczne marzenie. Najważniejsze, że już sprzedajemy lasery, są nabywcy, a to znaczy, że jesteśmy zauważani.
Mówi się, że niebieski laser można wykorzystać przy diagnostyce nowotworów czy wykrywaniu broni chemicznej i biologicznej. To brzmi jak science-fiction. Jakie możliwości daje nam niebieski laser?
Sylwester Porowski:Wśród głównych jego zastosowań jest spektroskopia, czyli pobudzanie laserem molekuł, co pozwala na łatwe ich rozpoznawanie. Niebieski laser emituje kwanty światła o energii dwukrotnie większej od światła lasera czerwonego i dlatego może pobudzać nieporównywalnie więcej typów molekuł. Stąd już tylko krok do szybszego rozpoznawania i terapii nowotworów czy detekcji broni chemicznej. Powstają już oparte na niebieskim laserze pierwsze urządzenia do sprawdzania poziomu zanieczyszczeń w powietrzu. A na tej zasadzie można także zapobiegać bioterroryzmowi – wcześniej wykrywać groźne wirusy i bakterie.
A komunikacja podwodna za pomocą lasera?
Sylwester Porowski:Woda morska ma tę właściwość, że jest przezroczysta dla światła niebieskiego. Dlatego łodzie podwodne czy też płetwonurkowie mogą na znaczne odległości przesyłać sobie sygnały niebieskim laserem.
Są już czerwone i zielone lasery. Teraz dołączył do nich niebieski, co daje nam pełną gamę barw podstawowych. Czy można je wykorzystać do wyświetlania obrazów, na przykład hologramów?
Sylwester Porowski:Niebieski laser z holografią ma na razie niewiele wspólnego. Lasery w trzech podstawowych barwach pozwalają na dokładniejsze generowanie obrazów. Stwarza to fascynujące możliwości zastosowań w technikach wizualnych, tam, gdzie zależy nam na doskonałości obrazu np.: w projektorach kina domowego, projektorach multimedialnych etc. Obecnie dostępne na rynku projektory zużywają dużo energii, a jakość obrazu nie jest doskonała. Zastosowanie projektorów laserowych będzie w tej dziedzinie przełomem.
A gęsty zapis informacji? Jakiś czas temu Japończycy zaprezentowali swój niebieski laser, który pozwala na „upakowanie” na płycie DVD nawet dwa razy więcej informacji niż dotychczas...
Sylwester Porowski:Lasery, którymi się zajmujemy, nie są konstruowane pod kątem gęstego zapisu informacji. To obszar rynku, który jest poza centrum naszych zainteresowań. Japończycy wydają na badania w tym obszarze setki milionów dolarów, my musimy wykazać się gdzie indziej.
Z prof. Sylwestrem Porowskim rozmawiał Mariusz Nowik, Wirtualna Polska.