PolskaNajbardziej spektakularne porwania statków

Najbardziej spektakularne porwania statków

Mimo obecności na wodach u wybrzeży Somalii unijnej misji morskiej "Atalanta" somalijscy piraci nie składają broni. W czwartek poinformowano, że w ciągu ostatnich 24 godzin uprowadzili dwa tankowce - "Nipayia" należący do greckiego armatora i "Bow Asir" norweskiego armatora. Na pokładzie drugiego ze statków jest pięciu polskich marynarzy.

26.03.2009 | aktual.: 26.03.2009 18:22

Najbardziej spektakularną akcją piratów w ostatnim czasie było uprowadzenie supertankowca "Sirius Star" 15 listopada 2008 roku, ponad 800 km od wybrzeży Kenii, czyli daleko poza zasięgiem wzmożonych patroli okrętów wojennych międzynarodowej misji antypirackiej. Wśród 25 członków załogi było dwóch Polaków, w tym kapitan.

Tankowiec długości 330 m wiozący 300 tys. ton ropy wartości 100 mln dolarów został zwolniony po prawie dwóch miesiącach - 9 stycznia. Piraci otrzymali 3 mln dolarów okupu, początkowo domagali się 25 mln dolarów.

4 marca somalijscy piraci uwolnili egipski frachtowiec z 28 członkami egipskiej załogi. Statek z ładunkiem 6 tys. ton nawozów był w rękach porywaczy od 1 stycznia. Armator informował w lutym, że porozumiał się z porywaczami co do okupu w wysokości miliona dolarów. Ostatecznie nie podano, czy zapłacono okup.

22 lutego uprowadzony został pływający pod banderą maltańską należący do Grecji statek handlowy "Saldanha" z 22-osobową załogą.

5 lutego piraci zwolnili należący do ukraińskiego armatora statek "Faina" z ładunkiem m.in. czołgów, przetrzymywany u wybrzeży Somalii od 25 września 2008 roku. Lokalne źródła informowały, że porywaczom przekazano okup w wysokości 3,2 mln dolarów. Na pokładzie "Fainy" znajdowała się 20-osobowa, w większości ukraińska, załoga i ładunek 33 czołgów T-72 oraz innego uzbrojenia.

3 lutego piraci zwolnili turecki frachtowiec "Bosforus", uprowadzony w połowie grudnia 2008 roku. Nie wiadomo, czy zapłacono okup za zwolnienie statku.

24 stycznia wolność odzyskała 28-osobowa załoga chemikaliowca "Biscaglia", pływającego pod liberyjską banderą. W rękach piratów statek znajdował się od końca listopada zeszłego roku. Nie wiadomo, czy i ile zapłacił armator za zwolnienie statku.

16 stycznia piraci uwolnili po zapłaceniu im okupu duński frachtowiec z 13-osobową załogą. Jednostka została uprowadzona na początku listopada 2008 roku. Okup dla piratów został zrzucony na spadochronie. Przedstawiciel armatora nie ujawnił wysokości okupu, ale informował, że obecna stawka dla piratów porywających jednostki w Zatoce Adeńskiej waha się od 1 do 2 mln dolarów.

13 stycznia poinformowano o uwolnieniu pływającego pod banderą Panamy frachtowca "African Sanderling" z 21-osobową filipińską załogą, a także tureckiego frachtowca "Kargol" z 14-osobową załogą.

10 stycznia somalijscy piraci uwolnili czarterowany przez Iran statek towarowy, porwany w listopadzie w Zatoce Adeńskiej.

Z danych Międzynarodowego Urzędu Morskiego (IMB) wynika, że od początku 2008 roku somalijscy piraci zaatakowali około 110 jednostek, z których uprowadzili 42. Zainkasowali prawdopodobnie w sumie ok. 120 mln dolarów okupu.

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (1)