Trwa ładowanie...
dd96eg8

Mieszkańcy wsi chcą odszkodowań od Niemiec

Mieszkańcy spacyfikowanych podczas II wojny światowej wsi z okolic Kraśnika na Lubelszczyźnie pikietują ambasadę Niemiec w Warszawie, domagając się odszkodowań wojennych za zabicie podczas pacyfikacji części mieszkańców wsi oraz za utracony majątek.

dd96eg8
dd96eg8

Przed ambasadą protestuje ok. 40 osób, które przyjechały m.in. ze wsi Borów, Szczepcyna i Wólka Szczepska na Lubelszczyźnie. Napis na jednym z transparentów, jakie mają z sobą brzmi: "Żądamy odszkodowania za spacyfikowaną 2 lutego 1944 r. wieś Borów. 300 osób zamordowanych, 280 gospodarstw spalonych". Inny transparent odnosi się do wsi: Szczepcyna: "216 osób pomordowanych i spalonych 167 gospodarstw" i Wólka Szczepska: "192 osoby i 80 gospodarstw". Protestujący podają, że ogółem na tym terenie spalono podczas wojny 817 wsi.

Andrzej Rej, przewodniczący stowarzyszenia na rzecz ekorozwoju wsi Borów i wnuk zamordowanych gospodarzy z tej wsi, podkreślał, że nigdy ani jego rodzina, ani inni poszkodowani podczas wojny mieszkańcy nie uzyskali satysfakcjonującego zadośćuczynienia. Rodzina przez cztery lata mieszkała w piwnicy, zanim zdołała odbudować dom, a tych, którzy przeżyli do tej pory dręczą koszmary tamtych dni - mówił.

dd96eg8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd96eg8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj