Matematyczka dla WP.PL: uczniowie wychodzili przerażeni
Tegoroczni maturzyści mają już za sobą egzamin podstawowy z matematyki. Wszyscy twierdzą zgodnie: był wyjątkowo ciężki. - Uczniowie klasy matematycznej byli zadowoleni, ale mówili, że zadania zostały nieczytelnie sformułowane. Natomiast uczniowie klasy humanistycznej wychodzili z sali egzaminacyjnej przerażeni - relacjonuje WP.PL nauczycielka matematyki jednego z warszawskich liceów.
Według pedagog, większość uczniów z klasy humanistycznej nastawia się na poprawkę w sierpniu. - Humaniści inaczej myślą. Oni uczą się całych schematów na pamięć. Jeżeli dostali inaczej sformułowane pytanie, mogli zwyczajnie zgłupieć - twierdzi nauczycielka.
Podczas tegorocznego egzaminu dojrzałości z matematyki pojawiły się m.in. zadania z dowodem, trygonometrii oraz na obliczanie średniego czasu drogi. Ponoć zadowoleni wychodzili z sali tylko maturzyści, którzy zdają poziom rozszerzony.
- Wielu uczniów mówiło, że matura ich zaskoczyła i była dużo trudniejsza niż w latach ubiegłych. Nie spodziewali się np. tak dużej ilości zadań z funkcji liniowej - mówi matematyczka.
Według niej, zadania były zbyt zawile sformułowane. - Jeżeli matematyka ma być obowiązkowa dla wszystkich, to pytania powinny być jak najbardziej przejrzyste. W poprzednich latach pytania były mniej skomplikowane - twierdzi nauczycielka.
Na rozpoczęcie zmagań maturzyści przystąpili wczoraj do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Musieli rozwiązać 13 zadań, które odnosiły się do zamieszczonego w arkuszu fragmentu tekstu Barbary Skargi pt. "O miłości" zamieszczonego w zbiorze "Człowiek to jest piękne zwierzę. Wykłady i artykuły". Autorka odwołuje się w nim m.in. do "Uczty" Platona, "Czułości" Cypriana Kamila Norwida i wiersza "Śpieszmy się" ks. Jana Twardowskiego.
Zdający musieli także napisać wypracowanie. Jeden z dwóch tematów do wyboru brzmiał: "Żołnierskie emocje bohaterów ‘Potopu’ Henryka Sienkiewicza. Na podstawie przytoczonego fragmentu powieści omów stany emocjonalne, zachowania i sytuacje ukazanych w nim postaci". Zamieszczony fragment opisywał spotkanie Andrzeja Kmicica z Bogusławem Radziwiłłem, podczas którego książę upokarza go.
Drugi temat brzmiał zaś: "Na podstawie fragmentu ‘Wesela’ Stanisława Wyspiańskiego porównaj poglądy Poety i Gospodarza na temat poezji narodowej oraz przedstaw sądy bohaterów o Polakach".
W całym cyklu maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, a wybrać mogą między: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym, a chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.
Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. Egzaminy z tych przedmiotów również są pisemne, zdaje się je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
Poza tym wszyscy abiturienci muszą przystąpić jeszcze do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.
Jan Stanisławski, Wirtualna Polska