Trwa ładowanie...

Pogrzebowy szantaż Rosjan. Dramatyczna sytuacja w Mariupolu

Rosjanie w Mariupolu zmuszają mieszkańców do tego, aby płacili za pozwolenie na pogrzeb. Jeśli ktoś nie chce tego zrobić, może paść ofiarą szantażu ze strony okupanta.

Tak wygląda Mariupol po rosyjskiej inwazjiTak wygląda Mariupol po rosyjskiej inwazjiŹródło: PAP, fot: RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT HANDOUT
d2ld0cj
d2ld0cj

Informacje w tej sprawie przekazał Kanał 24, powołując się na doradcę mera Mariupola Petra Andriuszczenki. Urzędnik wspomniał o tym, że jeszcze bardziej skomplikowana stała się sytuacja związana z pochówkami. Teraz zwłokami zarządza okupacyjne "biuro".

Zobacz też: Tej grupie w Rosji Putin najbardziej się naraził. "To nie są idioci"

Mariupol. Rosjanie chcą pieniędzy za pogrzeb

Urzędnik wskazał, że ciała zmarłych przechowywane są w prowizorycznych kostnicach. W mieście są co najmniej dwa takie miejsca.

d2ld0cj

Jak mówi Andryszczenko, zaczęto oddzielnie zbierać pieniądze na pochówki. Dodaje, że jeśli ktoś nie chce zapłacić, Rosjanie "proponują" nakręcenie filmu podczas ekshumacji, gdzie fałszywie winą za zbrodnie obarczy się armię ukraińską.

Andriuszczenko dodał także, że w Mariupolu konieczna jest bezpośrednia interwencja instytucji międzynarodowych, ponieważ ryzyko epidemii w tym mieście jest bardzo duże - poinformował Kanał 24.

Doradca mera przypomniał o brakach w dostawie wodny pitnej o odpowiedniej jakości. Brakuje także lekarstw. Andriuszczenko podkreślił, że bez pomocy medycznej i leków sytuacja będzie się tylko pogarszać. Wpływ na to ma też wiele innych czynników, takich jak m.in. wzrastająca temperatura.

11 punktów filtracyjnych dla mieszkańców Mariupola

Petra Andriuszczenka opublikował wcześniej listę, z której wynika, że Rosjanie utworzyli 11 punktów filtracyjnych dla mieszkańców Mariupola. Przypomnijmy, że "filtracja" to szczegółowa kontrola ukraińskich cywilów.

d2ld0cj

W Doniecku, który od 2014 roku jest pod kontrolą prorosyjskich separatystów, punkt filtracyjny utworzono przy ul. Aksakowa 56. Oficjalnie, jak podał Andriuszczenko, jest to komisariat dzielnicowy policji. Pod szyldem dzielnicowych komisariatów działają również punkty filtracyjne w Dokuczajewsku, Starobieszewie, Manhuszu, mieście Nikolske i w Nowoazowsku - wskazał doradca mera w wiadomości opublikowanej na Telegramie.

Źródło: Kanał 24, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ld0cj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2ld0cj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj