Trwa ładowanie...
02-02-2012 17:07

"Książę William w mundurze konkwistadora" - odżył spór

Argentyna planuje wzmocnienie faktycznej blokady ekonomicznej Falklandów, by utrzymywanie wysp stało się nieopłacalne dla Londynu - oceniają brytyjscy dyplomaci cytowani w mediach. Oba kraje oskarżają się ostatnio o tendencje kolonialne.

"Książę William w mundurze konkwistadora" - odżył spórŹródło: AFP, fot: Carl Court
d2zm3zg
d2zm3zg

Na wyspach spodziewany jest wnuk Elżbiety II książę William, który przez sześć tygodni będzie pełnił służbę jako pilot helikoptera ratunkowego w tamtejszej bazie RAF.

Argentyński MSZ oświadczył, że "William stawi się na argentyńskim terytorium w mundurze konkwistadora (agresora, od hiszpańskich kolonialnych zdobywców, którzy pokonali imperium Inków i Azteków - PAP)".

Dla Argentyny Falklandy - zwane tam Malwinami - są terytorium argentyńskim zagarniętym przez Brytyjczyków w 1833 roku, a więc w okresie, gdy nie okrzepło jeszcze nowo powstałe państwo argentyńskie (proklamowało ono niepodległość w 1816 roku).

Czytaj więcej: Archipelag niezgody.

Na początku tygodnia brytyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że skierowało w rejon płd. Atlantyku nowoczesny niszczyciel HMS Dauntless, który ma dotrzeć na miejsce w marcu.

d2zm3zg

Według brytyjskich dyplomatów prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner wywiera presję na chilijskie linie lotnicze LAN, by zrezygnowały z uruchomionych w 1999 roku cotygodniowych lotów między Punta Arenas (nad Cieśniną Magellana) a głównym miastem wysp - Port Stanley.

Gdyby do tego doszło, jedynym połączeniem z Falklandów byłby lot wojskowym samolotem do Londynu, dostępny dwa razy w tygodniu, z międzylądowaniem na Wyspie Wniebowstąpienia. Argentyńska blokada zmusiłaby około 250 Chilijczyków pracujących na Falklandach do podróży do kraju via Londyn.

Linie LAN są podatne na naciski Fernandez de Kirchner, ponieważ na swoich trasach korzystają z argentyńskiej przestrzeni powietrznej i mają w planach uruchomienia połączenia z Buenos Aires do Miami. Trasa falklandzka stanowi mikroskopijną operację chilijskiego przewoźnika - wyjaśniają komentatorzy.

Na mocy porozumienia zawartego w ramach organizacji Mercosur kraje Ameryki Łacińskiej wprowadziły zakaz korzystania z urządzeń portowych dla statków pływających pod banderą falklandzką.

Falklandy, które zamieszkuje około 3 tys. osób, mają ponad 12 tys. km kwadratowych i są brytyjskim terytorium zależnym. W 1982 roku na około dwa miesiące zajęli je Argentyńczycy, ale Brytyjczycy odzyskali je po krótkiej walce.

d2zm3zg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zm3zg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj