Kontrowersje wokół nowego papieża
Od wyboru nowej głowy Kościoła minęło kilkanaście godzin, a w internecie wrze. Jabłkiem niezgody okazały się kontrowersje krążące wokół Jorge Bergoglio. Według internautów jedyna "wolna encyklopedia", czyli Wikipedia, zaczęła cenzurować informacje, które uderzają w papieża Franciszka.
Holenderska prasa pisze krytycznie o nowym papieżu. Dziennik "Trauw" pyta w tytule artykułu: "Czy Franciszek był zamieszany w zbrodnie argentyńskiej junty?". Gazeta powołuje się na informacje argentyńskiego dziennikarza śledczego Horacio Verbitsky i jego książkę "Cisza". Twierdzi, że Bergoglio był zamieszany w porwanie dwóch lewicowych księży w 1976 roku. "Trauw" publikuje ponadto zdjęcie uśmiechniętego Bergoglio z dyktatorem Videla, który ma na sumieniu ponad 30 tys. ofiar. Holenderska gazeta zaznaczyła jednak, że nie gwarantuje autentyczności zdjęcia, a samo pojawienie się z dyktatorem nie oznacza udziału w zbrodniach.
Bergoglio odpowiada na zarzuty
Nowy papież, w swojej biografii zatytułowanej "Jezuita", odniósł się do tych zarzutów - informuje "TOK FM". - Zrobiłem wszystko, co mogłem wtedy zrobić, biorąc pod uwagę mój młody wiek i kontakty, jakie miałem - napisał. - Nie miałem wówczas wielu możliwości ani zbytniego znaczenia - podkreślił. Według wielu źródeł dzięki interwencji biskupa Bergoglio po 5 miesiącach obaj duchowni rzeczywiście zostali uwolnieni.
W ocenie niektórych komentatorów to oświadczenie Jorge Bergoglio było spóźnione. Krążą głosy, że duchowny bardziej przejmował się wizerunkiem Kościoła niż losami ludzi nękanych przez juntę. - Bergoglio zawsze odnosił się bardzo krytycznie do łamania praw człowieka podczas dyktatury, ale zawsze krytykował także lewicowych partyzantów - odpowiada na to biograf obecnego papieża Sergio Rubin.
Wikipedia cenzuruje?
Przed wyborem Bergoglio takie informacje były dostępne również na stronach Wikipedii.
"Podczas trwania w Argentynie junty wojskowej generała Videli Redondo i podczas tzw. brudnej wojny 1976–1983 (hiszp. Guerra sucia) Bergoglio donosił wojskowym na lewicujących księży i zakonników, z których niektórzy potem znikali. Dokumenty potwierdzające jego współpracę opublikował Horacio Verbitsky w książce „El Silencio” („Cisza”), która jest syntezą współpracy hierarchów kościoła argentyńskiego z dyktaturą."
- Po ogłoszeniu imienia nowego papieża ten cytat zniknął z Wikipedii. Na wielu forach internetowych zawrzało. Internauci zaczęli wyrażać swoją dezaprobatę wobec cenzurowania tworzonych przez nich wpisów.
Dlaczego doszło do takiej sytuacji?
Wikipedia to encyklopedia, którą każdy chętny może współtworzyć i edytować. Z tego powodu mogą się na niej pojawiać informacje nieprawdziwe, oczerniające np. daną osobę. Najwyraźniej administratorzy Wikipedii uznali, że wolność wolnością, ale informacje, które są publikowane, muszą posiadać źródło swoich rewelacji. Skoro go nie ma, informację można uznać za sfabrykowaną i ją zwyczajnie wykasować. I tak się stało w przypadku polskiej wersji encyklopedii.
Jednak źródło, przynajmniej jedno istnieje. W 2005 roku "Los Angeles Times" poinformował, że obrońcy praw człowieka złożyli pozew, w którym oskarżyli kandydata na papieża o udział w porwaniu dwóch lewicowych księży w 1976 roku. Te same oskarżenia zostały również opisane w książce "Cisza" argentyńskiego dziennikarza, Horacio Verbitskyego. Rzecznik Jorge Bergoglio, odpowiadając na ten zarzut, stwierdził, że to "stare oszczerstwo".
Zalewani odnalezionymi źródłami administratorzy w końcu skapitulowali. Wikipedia ponownie udostępnia informacje, które pierwotnie kasowała.