PolskaJarosław Gowin: województwo częstochowskie - w zasadzie wykluczone

Jarosław Gowin: województwo częstochowskie - w zasadzie wykluczone

• Gowin: tworzenie małych województw wydaje mi się bezzasadne
• "Prawdopodobne wydzielenie Warszawy z Mazowsza"
• Media pisały o pomyśle na nowe województwo z siedzibą w Częstochowie
• W granicach nowego województwa miałby zostać włączony powiat włoszczowski

Jarosław Gowin: województwo częstochowskie - w zasadzie wykluczone
Źródło zdjęć: © Kuba Atys/Agencja Gazeta

Wydaje mi się całkowicie bezzasadne tworzenie małych województw, częstochowskiego czy środkowopomorskiego - powiedział wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Jego zdaniem prawdopodobne jest wydzielenie Warszawy z Mazowsza.

Minister powiedział w Kielcach, że nie ma zagrożenia, by jakikolwiek fragment woj. świętokrzyskiego został oderwany i przyłączony do innego województwa. - Chcę państwa uspokoić, województwo świętokrzyskie zachowa swój integralny charakter - zaznaczył Gowin podczas spotkania na Uniwersytecie im. Jana Kochanowskiego.

Wypowiedź ministra była odpowiedzią na pojawiające się w mediach informacje o możliwym utworzeniu nowego województwa ze stolicą w Częstochowie i włączeniu w jego granice położonego na zachodnich krańcach Świętokrzyskiego - powiatu włoszczowskiego. Kwestię tą wielokrotnie podnosili lokalni politycy oraz parlamentarzyści z PO i PSL, sprzeciwiając się takiej koncepcji.

- Nie jest oczywiście przesądzone, czy powstaną jakieś nowe województwa, ale wydaje mi się w zasadzie rzeczą wykluczoną, aby powstało woj. częstochowskie. A już z całą pewnością nie będzie tak, że woj. świętokrzyskie zostanie poddane jakiejkolwiek parcelacji - mówił Gowin. Przyznał, że byłby "bardzo zaskoczony", gdyby powstało województwo ze stolicą w Częstochowie.

Zdaniem Gowina najbardziej prawdopodobną zmianą na administracyjnej mapie Polski byłoby wydzielenie Warszawy z Mazowsza. - Rzeczywiście rozważamy możliwość wydzielenia Warszawy z woj. mazowieckiego, nadanie Warszawie statusu osobnego województwa. To byłoby dużą szansą dla reszty regionu mazowieckiego - przyznał.

- Mówię teraz w swoim imieniu, również jako lider Polski Razem, wydaje mi się całkowicie bezzasadne tworzenie innych małych województw, czy to częstochowskiego, czy środkowopomorskiego - podkreślił Gowin. W jego opinii, takie województwa pod względem gospodarczym nie stanowiłyby dostatecznie silnych organizmów. - Mówiąc szczerze, jedynym efektem poza prestiżem dla lokalnych środowisk samorządowych byłby rozrost biurokracji, a to jest ostatnia rzecz, jakiej potrzebujemy - dodał.

Na pytanie, jak ma się to do przedwyborczych obietnic PiS dot. powstania woj. środkowopomorskiego, zaznaczył, że nie mówi tego jako przedstawiciel rządu, a jako "polityk jednej z partii koalicyjnych". - My do pomysłu innych województw niż wydzielenie od Mazowsza Warszawy podchodzimy dosyć sceptycznie. Z całą pewnością nie będzie politycznej zgody na powstanie takiego województwa, jak myślą o tym samorządowcy czy politycy z Częstochowy, które byłoby zbiorem oderwanych różnych skrawków innych województw - podkreślił. Dodał, że wszyscy mieszkańcy woj. świętokrzyskiego, w szczególności mieszkańcy powiatu włoszczowskiego - "mogą się czuć bezpiecznie".

Poseł PiS: woj. częstochowskie - prace jeszcze w tym roku

W rozmowie z Polską Agencją Prasową szef częstochowskiego okręgu PiS, poseł Szymon Giżyński powiedział, że prace nad utworzeniem woj. częstochowskiego zaczną się prawdopodobnie jeszcze w tym roku, a zakończą w obecnej kadencji Sejmu.

- Sprawa jest w toku, taką wolę wyraził mąż stanu, pan prezes Jarosław Kaczyński. W tej chwili są oczywiście sprawy pilniejsze, na które czekają ludzie w całym kraju, jak program 500+. Doczekamy się jednak podjęcia sprawy woj. częstochowskiego jeszcze w tym roku, a jej sfinalizowania w ciągu 2-3 lat, jeszcze w tej kadencji - powiedział Giżyński.

Jak zapewnił, zwolennicy tej idei nie czekają bezczynnie na rozwój wypadków; trwa debata nad kształtem przyszłego województwa. Poseł Giżyński oświadczył, że woj. częstochowskie powinno powstać z połączenia północnych peryferii woj. śląskiego i południowych peryferii - łódzkiego.

Zaznaczył, że nowe województwo mogłoby powstać bez włączania należącego do woj. świętokrzyskiego pow. włoszczowskiego. - Wola mieszkańców powiatu będzie uszanowana, nikt nie zamierza ich do niczego zmuszać, nie zabierzemy ani piędzi włoszczowskiej ziemi. Nic na siłę - podkreślił.

Jego zdaniem włączenie dawnego woj. częstochowskiego do woj. śląskiego było dla tego regionu "dramatem cywilizacyjnym". - To było bardzo złe, krzywdzące rozwiązanie - ocenił. Z kolei powstanie woj. częstochowskiego połączyłoby - jak mówił - korzystny dla tego regionu trend cywilizacyjny z polską racją stanu.

W wyniku reformy administracyjnej, która weszła w życie 1 stycznia 1999 r., zredukowano liczbę województw z 49 do 16. Znaczna część dawnego woj. częstochowskiego wraz z Częstochową została włączona do woj. śląskiego. Niewielkie fragmenty znalazły się w granicach województw: łódzkiego, opolskiego oraz świętokrzyskiego. Do tego ostatniego dołączono gminy Secemin, Radków oraz Moskorzew, które znalazły się w powiecie włoszczowskim.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (100)