Trwa ładowanie...
d2v1qu3

Gebethner: informacja o frekwencji to nie kampania

Informacje o frekwencji w referendum europejskim powinny być podane po pierwszym dniu głosowania, by kontrolować, czy głosowanie przebiega prawidłowo - uważa prof. konstytucjonalista Stanisław Gebethner.

d2v1qu3
d2v1qu3

Jego zdaniem, informowanie o frekwencji nie jest elementem kampanii wyborczej, lecz jest to powiadamianie obywateli o ważnym fakcie jakim jest frekwencja wyborcza.

Zdaniem profesora Gebethnera, każda komisja wyborcza powinna być zobowiązana do podania informacji o frekwencji po zakończeniu pierwszego dnia głosowania. Umożliwiłoby to kontrolę społeczną nad przebiegiem głosowania. Wyborcy mogliby porównać wyniki drugiego dnia głosowania z wynikami po pierwszym dniu.

Profesor dodał, że wyborcy powinni znać dane dotyczące frekwencji nie tylko ogólne dotyczące całego kraju, lecz także dane o frekwencji w poszczególnych województwach i obwodach głosowania.

Uważa on, że jeśli Państwowa Komisja Wyborcza będzie obstawała przy swoim stanowisku, to Sejm ma jeszcze czas, by uzupełnić ustawę o referendum i nakazać Państwowej Komisji Wyborczej podanie informacji o frekwencji w każdym obwodzie wyborczym.

d2v1qu3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v1qu3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj