Trwa ładowanie...
d16hog7
17-10-2006 17:30

Deklaracja programowa PiS, Samoobrony i LPR

Przekazujemy treść deklaracji programowej podpisanej przez PiS, Samoobronę i LPR.

d16hog7
d16hog7

Warszawa, dnia 16 października 2006 roku

Koalicyjna Deklaracja Programowa "Solidarne Państwo"

Wypełniając wolę najwyższego suwerena - narodu, wyrażoną w wyborach parlamentarnych w dniu 25 września 2005 roku, świadomi odpowiedzialności za losy Ojczyzny, Prawo i Sprawiedliwość, Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej oraz Liga Polskich Rodzin zawierają porozumienie w celu kontynuacji koalicji zawartej w dniu 27 kwietnia 2006 roku do końca V kadencji Sejmu RP.

Celem porozumienia jest rekonstrukcja Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i realizacja uzgodnionego programu, wspólne działania na forum Sejmu i Senatu oraz zgodna prezentacja działań rządu na forum publicznym.

d16hog7

Polska stoi dziś przed ogromną szansą dokonania prawdziwego skoku cywilizacyjnego - pod warunkiem wykorzystania w pełni potencjału Narodu. Wysoki poziom wykształcenia, wola pracy oraz skuteczność w rozwiązywaniu ważnych spraw dla kraju sprawią, że ten wielki wysiłek Polaków przyniesie oczekiwane zmiany. Potrzebna jest przebudowa Państwa, by dobrze służyło swym obywatelom. Polityka prowadzona w Polsce po 1989 roku w zbyt dużej mierze nastawiona była na kontynuację wielu wadliwych mechanizmów i powiązań z okresu PRL. Stąd wynika szereg patologii obecnych w naszym życiu politycznym, takich jak korupcja i częste dążenie do realizacji partykularnych interesów, kosztem dobra całego społeczeństwa.

Naszym celem jest budowa silnego i uczciwego Państwa, zapewniającego poczucie bezpieczeństwa swoim obywatelom oraz tworzącego sprzyjające warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Chcemy stwarzać szanse rozwoju zawodowego w kraju, w tym szczególnie ludziom młodym, by nie musieli podejmować decyzji o emigracji zarobkowej. Pragniemy rozwiązywać, w duchu solidarności, najboleśniejsze problemy społeczne, takie jak bezrobocie, wykluczenie społeczne, nędza i ubóstwo dużej grupy obywateli oraz brak mieszkań. Fakt, iż duża część społeczeństwa, w tym bezrobotni, żyje poniżej minimum socjalnego, wymaga naszego szczególnego zainteresowania.

Przekształcając struktury państwa, zmierzać będziemy do równoprawnego traktowania administracji państwowej i samorządu terytorialnego. Będziemy upraszczać struktury, a zarazem wzmacniać koordynację na poszczególnych szczeblach zarządzania. Umacniać będziemy partnerskie relacje administracji rządowej z organizacjami pozarządowymi i środowiskiem gospodarczym. Zmierzać będziemy w kierunku ilościowej redukcji prawa oraz jego większej spójności, przejrzystości i przydatności.

Podejmiemy działania, które służyć będą wzrostowi inwestycji krajowych i zagranicznych w Polsce, tak aby w istotny sposób zwiększyć ich poziom w Produkcie Krajowym Brutto (PKB), tworzeniu nowych miejsc pracy, skutecznemu wykorzystaniu środków unijnych, rozwojowi badań naukowych i nowoczesnych technologii, ograniczeniu barier dotyczących tworzenia i funkcjonowania podmiotów gospodarczych. Za priorytet uznajemy realizację programu budowy dróg ekspresowych i autostrad, a także programu rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Będziemy zmierzali do wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży.

d16hog7

Rząd będzie dążył do wyposażenia organów państwa w skuteczne środki służące walce z patologiami społecznymi, zaostrzeniu walki z przestępczością i korupcją, m.in. poprzez uchwalenie nowego kodeksu karnego, zwiększenie nakładów finansowych na funkcjonowanie służb mundurowych, powołanie Służb: Wywiadu Wojskowego i Kontrwywiadu Wojskowego oraz daleko idącą reformę cywilnych służb specjalnych. Państwo powinno służyć wszystkim obywatelom, nie zaś głównie osobom tworzącym nieformalne układy, często o rodowodzie postkomunistycznym.

W gospodarce tworzyć będziemy warunki do powstawania i rozwoju kapitału krajowego oraz średniej i małej przedsiębiorczości. Równocześnie kapitał zagraniczny zachęcać będziemy do lokowania inwestycji w Polsce. Ułatwianiu działalności gospodarczej służyć będą: ujednoznacznianie i stabilizowanie prawa, zwiększanie przejrzystości polityki gospodarczej w długich przedziałach czasu, poprawa sprawności instytucji państwowych i samorządowych obsługujących przedsiębiorców, zwiększenie dostępności kredytu, likwidowanie korupcji, szarej i czarnej strefy, szybki rozwój infrastruktury technicznej.

Będziemy zabiegali o zrównoważony rozwój terenów wiejskich oraz niwelowanie różnic między poszczególnymi regionami. Ze szczególną troską odniesiemy się do najbardziej zapóźnionych regionów tzw. ściany wschodniej, a także do wewnętrznych dysproporcji w poszczególnych województwach i podregionach. Wyrównywaniu dysproporcji służyć będzie polityka w zakresie rozmieszczania inwestycji, rozbudowa infrastruktury komunalnej oraz rozwój nowoczesnych systemów komunikacji i łączności. Nie dopuścimy, aby Polska stawała się krajem, w którym duże grupy społeczne spycha się na społeczny margines. Będziemy wprowadzali program "Bezpiecznego i Sprawiedliwego Państwa", zwiększymy efektywność działania administracji publicznej oraz dokonamy zasadniczej reformy finansów publicznych. Funkcje publiczne mogą pełnić tylko osoby uczciwe i kompetentne. Nie będą ich obejmowały prawomocnie skazani za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego o charakterze kryminalnym oraz podejrzani o popełnienie przestępstw o podłożu
korupcyjnym lub o związki ze światem przestępczym.

d16hog7

Właściwe warunki zewnętrzne dla prowadzonych reform zapewni polityka zagraniczna państwa. Zależy nam na podniesieniu rangi międzynarodowej Polski w sposób adekwatny do jej potencjału i aspiracji. Służyć temu będzie aktywność w NATO i Unii Europejskiej, jak również rozwijanie dobrosąsiedzkich stosunków z krajami w regionie oraz pomoc w budowaniu demokracji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Osiągnięcie wskazanego wyżej programu wymaga zapewnienia stabilnego poparcia dla rządu w Sejmie i Senacie. W tym celu Prawo i Sprawiedliwość, Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej oraz Liga Polskich Rodzin wyrażają wolę kontynuacji koalicji parlamentarno - rządowej podpisanej w dniu 27 kwietnia 2006 roku w okresie do końca V kadencji Sejmu RP, w latach 2006 - 2009 i podejmują decyzję o udzieleniu poparcia dla rządu koalicyjnego Pana Premiera Jarosława Kaczyńskiego.

Naszą wspólną szansę widzimy w bliskości stawianych sobie celów oraz w różnorodności doświadczeń zgromadzonych w wolnej Polsce.

Strony zgodnie oświadczają, iż załącznikami do Deklaracji są:

Załącznik nr 1: Cele i zadania rządu koalicyjnego w latach 2006/2009.

Załącznik nr 2: Porozumienie dotyczące zasad współpracy koalicyjnej.

Załącznik nr 3 i 3a: Wykazy projektów ustaw.

Podpisali:

Jarosław Kaczyński Prezes Prawa i Sprawiedliwości

Andrzej Lepper Przewodniczący Samoobrony RP

Roman Giertych Prezes Ligi Polskich Rodzin.

d16hog7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16hog7
Więcej tematów