Deklaracja koalicyjna Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego
Tekst deklaracji koalicyjnej
Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego
podpisanej w piątek, 23 listopada 2007 r.
23.11.2007 | aktual.: 23.11.2007 10:57
DEKLARACJA KOALICYJNA
Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego
Razem tworzymy lepszą przyszłość - By żyło się lepiej. Wszystkim
W poczuciu odpowiedzialności za Rzeczypospolitą Polską, w odpowiedzi na demokratyczną decyzję jej obywateli, Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe:
- uznając, że istnieje konieczność systematycznych działań parlamentu i rządu w celu naprawy życia gospodarczego i społecznego,
- mając świadomość, że Polsce potrzebny jest kompetentny, sprawny i wrażliwy rząd,
- w przeświadczeniu o konieczności realizacji konstytucyjnych zasad zagwarantowania praw obywatelskich i zapewnienia rzetelności i sprawności w działaniu instytucji publicznych,
- działając na podstawie Deklaracji Ideowych Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, opartych na chrześcijańskim systemie wartości,
podejmują zaszczytną służbę na rzecz Ojczyzny przez wspólne utworzenie rządu oraz wspierającej go koalicji parlamentarnej.
Podejmujemy partnerską współpracę w oparciu o wzajemne zaufanie, z dobrą wolą szukania kompromisów w sprawach o szczególnym znaczeniu dla Polski i Polaków, z myślą o budowaniu silnej pozycji i międzynarodowego autorytetu Polski.
Działania wspólnego rządu opierać się będą na fundamentach wolności i solidarności, równości wobec prawa, tolerancji i sprawiedliwości. Właściwą rangę przywrócimy zasadzie pomocniczości państwa i samorządności.
Pozostając w zgodzie z najlepszą tradycją, w której władza publiczna działa na podstawie prawa i w jego granicach, strony deklarują nie tylko poszanowanie zasad demokratycznego państwa prawnego oraz szacunek dla jego instytucji, ale także utrwalanie, a tam gdzie stało się to konieczne, odbudowę dobrego obyczaju politycznego.
Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe pragną dać przykład harmonijnej i uczciwej współpracy, a złą atmosferę politycznej gry i walki zastąpić wspólnym konstruktywnym działaniem. W sprawach, w których porozumienie będzie trudne, koalicjanci poszukiwać będą kompromisu umożliwiającego realizację programów obu partii, kierując się dobrem społecznym i interesem Rzeczypospolitej. W razie niemożliwości jego osiągnięcia, uczestnicy koalicji nie będą forsować własnych rozwiązań, wbrew partnerowi koalicyjnemu.
Koalicjanci uważają za niedopuszczalne jakiekolwiek próby wpływania przez polityków na niezależne instytucje publiczne, a także wykorzystywania ich do poszerzania własnych wpływów politycznych.
Obie strony będą bezwzględnie zwalczać wszelkie przejawy korupcji. Jednocześnie uznają, że konieczne jest powołanie komisji śledczych do wyjaśnienia wszystkich spraw, które bulwersują opinię publiczną i budzą uzasadnione wątpliwości czy pod pretekstem zwalczania korupcji i innych patologii nie prowadzono walki politycznej i czy podejmowane przy tym działania były zgodne z prawem.
Nadrzędnym celem rządu oraz koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego będzie zmniejszenie dystansu w poziomie życia i wysokości dochodów, który dzieli Polaków od mieszkańców Europy Zachodniej. Koalicjanci będą dążyć do tego, aby Polska była państwem dobrze zorganizowanym, które służy swoim obywatelom i nie wyklucza żadnej grupy społecznej, ani zawodowej z udziału w korzyściach z rozwoju gospodarczego. W centrum zainteresowania koalicji będzie wyrównywanie szans na awans społeczny i majątkowy wszystkich obywateli przez niwelowanie barier, które wynikają ze statusu majątkowego, przynależności do poszczególnych grup społecznych lub z miejsca zamieszkania. Obie strony są zgodne, iż temu procesowi powinna towarzyszyć istotna poprawa sytuacji materialnej osób, dla których państwo jest pracodawcą.
Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe podejmą działania na rzecz utrzymania wysokiego tempa wzrostu gospodarczego, w tym takie, które ograniczą biurokrację, zmniejszą koszty działania administracji, zniosą nadmiar przepisów i regulacji, a także obniżą i uproszczą podatki, jednocześnie likwidując znaczną część uciążliwych, a przy tym zbędnych danin.
Obie strony deklarują wolę dalszej przebudowy ustrojowej państwa w stronę jego większej decentralizacji poprzez zwiększenie roli samorządów, poszerzenie ich kompetencji i wzmocnienie finansowych podstaw działania oraz szerokiego stosowania zasady pomocniczości.
Rząd Platformy Obywatelskie] i Polskiego Stronnictwa Ludowego dołoży wszelkich starań, aby w pełni wykorzystać szansę na przyśpieszony rozwój gospodarczy i modernizację gospodarki, w tym także poprzez efektywne wykorzystanie funduszy Unii Europejskiej. W ramach perspektywy finansowej 2007-2013 priorytetem będzie rozbudowa i modernizacja infrastruktury drogowej i komunikacyjnej. W tym zakresie szczególnej wagi nabiera terminowe ukończenie tych inwestycji publicznych, które są niezbędne z punktu widzenia organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012.
Koalicjanci oceniają, że ochrona zdrowia Polaków znalazła się w krytycznym stanie i uznają za pilne podjęcie zdecydowanych działań naprawczych, których efektem będzie zwiększenie dostępności usług medycznych, poprawa ich jakości oraz jednoczesne zwiększanie wynagrodzeń pracowników służby zdrowia.
Intencją rządu będzie dążenie do zdecydowanej poprawy dochodowości produkcji w rolnictwie oraz jej stabilizacja. W ramach polityki międzynarodowej rząd będzie popierał te rozwiązania proponowane przez Unię Europejską, które najlepiej będą służyły polskim rolnikom - dotyczy to w szczególności zasad Wspólnej Polityki Rolnej. Strony są zgodne, iż dla rolników należy utrzymać oddzielny system ubezpieczenia społecznego w formie KRUS, a ewentualne zmiany w tym systemie wprowadzane będą z zachowaniem zasad dialogu społecznego.
Koalicjanci zgodnie stwierdzają, że pozycja międzynarodowa Polski wymaga wzmocnienia. Polityka zagraniczna zmierzać będzie do szybkiej poprawy relacji z sąsiadami oraz do umacniania pozycji Polski w ramach Unii Europejskiej, przy jednoczesnym utrzymaniu bliskich, sojuszniczych relacji z USA. Przygotujemy nasz kraj do objęcia Prezydencji UE w 2011 r.
W stosunkach ze wszystkimi państwami rząd koalicyjny będzie kierował się interesem narodowym oraz zasadami wzajemnego zaufania i partnerstwa.
Strony zgodnie deklarują, że udzielą wotum zaufania koalicyjnemu rządowi kierowanemu przez Premiera Donalda Tuska.
Szczegółowe kierunki działalności legislacyjnej oraz rządowej koalicjanci uzgodnią w przyjaznym dialogu, toczonym na gruncie deklarowanych wartości i celów w polityce państwa i życiu społecznym, który pozwoli zachować im swoją polityczną odrębność i autonomię.
Partie koalicji deklarują pełną współodpowiedzialność za całość działań rządu i wszystkich jego resortów.