Cały świat solidaryzuje się z Polakami
Cały świat pamięta o ofiarach tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem i solidaryzuje się z Polakami. W wielu państwach ogłoszono żałobę narodową, a władze uczciły pamięć Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz osób mu towarzyszących.
Rosja
W Rosji żałoba narodowa obowiązywała w poniedziałek. Jak zwracali uwagę komentatorzy, jest to gest szczególny, gdyż jeszcze nigdy Rosja nie ogłaszała żałoby narodowej w związku ze śmiercią osób nie będących obywatelami rosyjskimi.
Na całym terytorium Federacji Rosyjskiej na budynkach administracji państwowej i regionalnej flagi opuszczono do połowy masztów, gdzie indziej - spowito je kirem. Do połowy masztów opuszczono też flagi na terenie jednostek wojskowych i bandery na okrętach wojennych.
Odwołano wszystkie imprezy rozrywkowe w całej Rosji. Swoje programy zmieniły największe stacje telewizyjne i radiowe. Odstąpiły też od emitowania reklam.
W środę pamięć ofiar sobotniej katastrofy polskiego samolotu rządowego pod Smoleńskiem uczcili rosyjscy parlamentarzyści.
Posiedzenia Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, i Rady Federacji, izby wyższej, rozpoczęły się minutą ciszy.
Ukraina
W związku ze smoleńską tragedią decyzją prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza dniem żałoby narodowej na Ukrainie był poniedziałek. Ukraińcy od soboty oddawali hołd ofiarom katastrofy, składając kwiaty i paląc znicze przed polskimi placówkami dyplomatycznymi.
W środę pamięć ofiar sobotniej katastrofy polskiego samolotu uczcił ukraiński rząd. - Rząd Ukrainy przekazuje wyrazy głębokiego współczucia rodzinom ofiar, oraz całemu narodowi polskiemu - oświadczył premier Mykoła Azarow, otwierając posiedzenie Rady Ministrów. W związku z tragedią poniedziałek był na Ukrainie dniem żałoby narodowej.
We wtorek minutą ciszy pamięć ofiar uczciła również Rada Najwyższa Ukrainy (parlament).
Unia Europejska
Po sobotniej katastrofie w Smoleńsku, Unia Europejska ogłosiła dniem żałoby w Brukseli w poniedziałek (12 kwietnia).
Flagi w instytucjach Unii zostały opuszczone, a wszystkie spotkania unijne zaplanowane na poniedziałek zostały poprzedzone dwiema minutami ciszy.
Jeszcze w sobotę o godz. 17.30 przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli 27 flag Unii Europejskiej zostało opuszczonych do odwołania. Do połowy masztu została również opuszczona flaga Polski oraz flaga UE przed europarlamentem w Brukseli. Kondolencje i wyrazy poparcia dla Polski z powodu tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego składali szefowie najważniejszych unijnych instytucji. Brazylia
Rząd Brazylii jeszcze w dniu katastrofy pod Smoleńskiem ogłosił trzydniową oficjalną żałobę z powodu tragicznej śmierci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i towarzyszących mu osób.
W depeszy do pełniącego obowiązki prezydenta, marszałka sejmu Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva złożył na ich ręce "szczere i braterskie kondolencje dla narodu polskiego w imieniu narodu i rządu brazylijskiego oraz swoim własnym".
Szef brazylijskiej dyplomacji Celso Amorim zapewnił solidarność Brazylii z Polską. Polska - podkreślił minister Amorim - jest "krajem, z którym jesteśmy związani poprzez wielką społeczność imigrantów oraz przyjaźń i współpracę". Na przełomie XIX i XX wieku Brazylia zaoferowała imigrantom z Polski korzystne warunki osiedlenia się. Ocenia się, że w tym największym kraju Ameryki Łacińskiej żyje około 100 tys. Polaków.
Kanada
Dniem żałoby w Kanadzie, dla upamiętnienia tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem, będzie czwartek.
Premier Kanady Stephen Harper przekazał kondolencje premierowi Donaldowi Tuskowi. Według oficjalnego komunikatu, w rozmowie telefonicznej Harper podkreślił, że prezydent Kaczyński był wielkim przyjacielem Kanady i wielkim obrońcą wolności i demokracji.
Telewizja CTV poinformowała, że Harper będzie uczestniczył w czwartek w mszy w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego w Mississauga pod Toronto (znaczny odsetek mieszkańców Mississauga to Polacy).
Litwa
Litewski sejm rozpoczął wtorkowe posiedzenie od uczczenia minutą ciszy ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginęli m.in. prezydent Lech Kaczyński z małżonką i 19 polskich parlamentarzystów.
Przewodnicząca sejmu Irena Degutiene zwracając się do posłów powiedziała: - W sobotę rano wstrząsnęła nami niebywała, trudna do wyobrażenia tragedia. Zginęła polska elita polityczna i intelektualna. Wśród ofiar prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria.
Przewodnicząca parlamentu zaznaczyła, że "prezydent Kaczyński przez całe swe życie walczył o wolność Polski i zginął niedaleko Katynia, symbolu wolności Polski, gdzie przed 70 laty zamordowano ówczesny kwiat polskiej inteligencji".
Irena Degutiene odnotowała, że Lech Kaczyński zawsze był wierny wyznawanym wartościom i uczył tego nie tylko Polaków, ale też Litwinów, że był bardzo dobrym przyjacielem Litwy i narodu litewskiego. Czechy
Sobota i niedziela (17-18 kwietnia) będą w Czechach dniami żałoby z powodu katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego - postanowił czeski rząd.
Władze wezwały obywateli, by w sobotę w południe uczcili pamięć ofiar katastrofy minutą ciszy. Przez cały weekend flagi na budynkach urzędów państwowych mają być opuszczone do połowy masztu. Zalecenie takie przekazano również władzom samorządowym.
Wicepremier i minister spraw zagranicznych Jan Kohout powiedział, że organizatorzy zaplanowanych imprez publicznych, kulturalnych i sportowych nie muszą rezygnować z ich przeprowadzenia. - Niemniej zakładamy, że w ciągu tych dwóch dni organizatorzy przy rozpoczęciu imprezy w dogodny sposób - zatem przypomnieniem, minutą ciszy - uczczą pamięć ofiar - zaznaczył.
Łotwa i Estonia
Również władze Łotwy i Estonii zdecydowały się ogłosić żałobę narodową z powodu śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sobotniej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Łotewski rząd na nadzwyczajnym posiedzeniu postanowił, że poniedziałek (12 kwietnia) będzie dniem żałoby narodowej po śmierci polskiego prezydenta i 95 osób towarzyszących mu w drodze na uroczystości rocznicowe w Katyniu.
W czwartek, otwierając wiosenną sesję, Parlament Łotwy uczcił pamięć ofiar katastrofy minutą ciszy. Ustalono też, że w południe w dniu pogrzebu Polskiego Prezydenta służby ratownicze i straż pożarna na chwilę uruchomią syreny.
Również estoński rząd ogłosił poniedziałek dniem żałoby w całym kraju. Instytucje rządowe i publiczne zostały zobowiązane do opuszczenia flag państwowych do połowy masztu. Decyzję taką podjęto na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę.
Rząd wezwał Estończyków, by uczcili pamięć osób, które zginęły w katastrofie prezydenckiego samolotu.
Słowacja
Słowacki rząd poinformował, że w dniu pogrzebu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego zostanie ogłoszona w całym kraju żałoba narodowa.
Jak pisze agencja CTK, przed polską ambasadą w Bratysławie ludzie zapalają znicze i składają kwiaty. We wtorek mszę żałobną w katedrze św. Marcina celebrował Arcybiskup Bratysławy Stanislav Zvolensky.
Bułgaria
W środę minutą ciszy pamięć prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i pozostałych ofiar sobotniej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem uczcił parlament Bułgarii.
Bułgarscy deputowani wznowili pracę po dwutygodniowej wielkanocnej przerwie.
Serbia
W Serbii dniem żałoby po katastrofie polskiego samolotu w Smoleńsku będzie czwartek.
Rząd w Belgradzie poinformował o tej decyzji we wtorek.