Trwa ładowanie...
dv9l44x
23-08-2009 16:35

Żywy łańcuch 2 mln ludzi przeciwko Paktowi - tak było

Demonstrując jedność, Litwa, Łotwa i Estonia obchodzą wspólnie 20. rocznicę Szlaku Bałtyckiego - akcji, która była przejawem dążeń trzech państw bałtyckich do niepodległości. 23 sierpnia 1989 roku, w 50. rocznicę podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow, dwa miliony mieszkańców Litwy, Łotwy i Estonii, które wówczas wchodziły w skład ZSRR, utworzyło - podając sobie ręce - żywy łańcuch, by zademonstrować w ten sposób dążenie do niepodległości.

dv9l44x
dv9l44x

- Wówczas (przed 20 laty) my, trzy państwa bałtyckie, trzy siostry, pokazaliśmy całemu światu, że wspólnie, pokojowo, łącząc się rękoma, z pieśnią na ustach, można walczyć o niepodległość i ją uzyskać - powiedział podczas uroczystości premier Litwy Andrius Kubilius.

Dodał: wierzę, że wspólnymi siłami również dzisiaj stać nas na pokazanie, jak wspólnie można pokonać kryzys gospodarczy, duże wyzwania energetyczne, jak wspólnie można zostać nowoczesnym regionem Europy.

Także premierzy Estonii i Łotwy, Andrus Ansip i Valdis Dombrovskis, którzy uczestniczyli w Wilnie w uroczystościach, przypominając wydarzenia sprzed 20 lat wyrażali przekonanie, że działając razem trzy kraje bałtyckie pokonają obecny kryzys.

W ramach obchodów rocznicy tego wydarzenia w litewskim parlamencie odbyła się uroczysta akademia. W katedrze wileńskiej została odprawiona msza, a wieczorem na Placu Katedralnym odbędzie się koncert. W obchodach biorą udział, prócz premierów, przewodniczący parlamentów Litwy, Łotwy i Estonii.

W Tallinie w niedzielę w południe zakończył się bieg około 50 mieszkańców Litwy, Łotwy i Estonii, którzy wyruszyli w piątek z Placu Katedralnego w Wilnie i w ciągu trzech dni pokonali 600 km.

Aleksandra Akińczo

dv9l44x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9l44x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj